Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 31.01.2020

Dr Krzysztof Winkler: brexit nie jest korzystny dla Polski

O godzinie 23.00 czasu brytyjskiego, czyli o północy czasu kontynentalnego Wielka Brytania formalnie opuści Unię Europejską. To będzie miało nie tylko wpływ na unijną gospodarkę, ale również na politykę, w tym międzynarodową.

Dla przedsiębiorców sposób rozstania się Wielkiej Brytanii z Unią Europejską jest najlepszy z możliwych. Początek procesu nie będzie bowiem wiązał się z zasadniczymi zmianami.


Manifestacja zwolenników brexitu przed budynkiem parlamentu w Londynie Manifestacja zwolenników brexitu przed budynkiem parlamentu w Londynie

Dla Polski brexit niekorzystny
Krzysztof Winkler, ekspert ds. brytyjskich podkreśla, że z punktu widzenia polskich interesów wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nie jest dobrym znakiem, ponieważ mieliśmy wspólne interesy w wielu dziedzinach. - Teraz niejako zostaniemy sami naprzeciwko interesów niemieckich czy francuskich, które siłą rzeczy są przeciwne naszym, ponieważ dla obu tych państw partnerem w Europie wschodniej jest Rosja i tak jest mniej więcej od XVIII wieku - wyjaśnia ekspert. Zwraca uwagę, że Niemcy i Francja wybierają dostawcę surowców za względnie niską cenę w miejsce współpracy z Polską. Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia Brytyjczycy też wkrótce będą mieli dylemat, czy poprzeć Amerykanów czy Chińczyków.

Czytaj więcej: "Umowa handlowa to teraz najtrudniejsze zadanie". Ambasador Wlk. Brytanii w Polsce o brexicie

Do końca roku wszystko po staremu
Krzysztof Winkler uspokaja, że dla przeciętnego obywatel do końca roku niewiele się zmieni, bo do 31 grudnia obowiązuje okres przejściowy służący wynegocjonowaniu porozumień handlowych i gospodarczych. Termin ten raczej nie będzie zmieniany, bo został zapisany w ustawie, choć posiadający większość w parlamencie konserwatyści zawsze ten termin mogą przesunąć. Ekspert przewiduje, że dojście do porozumienia może być trudne, bo np. Francja domaga się dostępu do brytyjskich łowisk. Jest też pytanie na ile Brytyjczycy będą chcieli się podporządkować kryteriom unijnym, bo taki warunek postawiła Unia. - A rząd w Londynie zapowiedział, że jest w stanie zgodzić się na powstanie dodatkowych barier, ale w zamian za to, żeby nie musiał się dostosowywać do wszystkich unijnych wymogów, i żeby mógł prowadzić własną politykę gospodarczą - przypomina.

W audycji także:

- rozmowa Wojciecha Cegielskiego z ambasadorem Wielkiej Brytanii,
- Polacy w Wielkiej Brytanii w obliczu brexitu,
- w Parlamencie Europejskim przewodniczący PE David Sassoli, Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złożą oświadczenie w sprawie przyszłości Europy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście:  dr Krzysztof Winkler ( Grupa Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia z UW),

Felietony: Adam Dąbrowski, Michał Strzałkowski

Data emisji: 31.01.2020 r. 

Godzina emisji: 17.27

ag