Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sabina Treffler 17.03.2020

Rzecznik policji: w sieci pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych informacji ws. koronawirusa

- Strony przekazujące nieprawdziwe informacje są blokowane przez policję, a informacja o tym jest przekazywana do społeczeństwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
Posłuchaj
  • Mariusz Ciarka o nieprawdziwych informacja związanych z koronawirusem ("W samo południe"/Jedynka)
Czytaj także

Policjanci, podobnie jak inne służby mundurowe i personel medyczny, od samego początku walki z pandemią koronawirusa są na jej pierwszej linii. Kontrole sanitarne na przejściach granicznych oraz ich patrolowanie, a także pilnowanie, by osoby skierowane na kwarantannę związaną z podejrzeniem zakażenia przestrzegały jej odbywania. To tylko niektóre obowiązki funkcjonariuszy.

KORONAWIRUS_1200.jpg
Próbują zarabiać na koronawirusie. Policja ostrzega przed oszustami

Walka z fake newsami

Ostatnio do zadań służb mundurowych należy m.in. zapobieganie kradzieżom ze strony osób żerujących na niewiedzy i łatwowierności.

- Pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych informacji, począwszy od tego, że na ulice wyjedzie wojsko w czołgach, że będą zamykane granice województw, czy specjalne kontrole mieszkań - wymienił Ciarka.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Koronawirus a fake newsy. Obalamy fałszywe informacje dot. sytuacji w Polsce

Dodał, że strony przekazujące nieprawdziwe informacje są blokowane przez policję i taka informacja jest przekazywana do społeczeństwa, aby osoby, które zetkną się z takimi informacjami miały świadomość, że to kłamstwa.

Gość Jedynki zaapelował, by "takich informacji nie powielać, nie podawać dalej i nie siać niepotrzebnej paniki".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "To fake news!" Ministerstwo Zdrowia o smsach dotyczących wsparcia żywnościowego

Przestrzeganie kwarantanny

Rzecznik KGP zwrócił uwagę, że policja nadal pełni nadzór nad osobami przebywającymi w kwarantannie. Podkreślił, że osoby te podeszły do tego odpowiedzialnie i są zdyscyplinowane. W zdecydowanej większości wywiązują się z przebywania w domu.

- Położyliśmy nacisk na to, by policjanci nie narażali swojego zdrowia i kontakt ten odbywa się w sposób niebezpośredni, a przez łączenie telefoniczne czy domofon. Należy nawiązać kontakt wzrokowy, ale unikać bezpośrednich kontaktów - dodał Ciarka. 

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: insp. Mariusz Ciarka 

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 12.20

IAR/st