Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 31.03.2020

Marszałek Sejmu: wybory muszą się odbyć bezpiecznie dla Polaków, takim sposobem jest głosowanie korespondencyjne

- Apeluję do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o sprawne procedowanie w Senacie projektu ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego autorstwa PiS - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w orędziu.
Wideo
  • W1930_oredzie_marszale_88771618_HD.mp4
Posłuchaj
  • Orędzie marszałek Sejmu Elżbiety Witek (Jedynka)
Czytaj także

Marszałek Sejmu podkreśliła, że w związku z epidemią koronawirusa przeżywamy wszyscy bardzo trudny czas. - Mierzymy się z niewidzialnym wrogiem. Przez te ostatnie tygodnie, codziennie zdajemy test z odpowiedzialności i wytrwałości. Ze wspólnego trwania w determinacji by pokonać tę epidemię - podkreśliła Elżbieta Witek.

Według niej dziś możemy powiedzieć, że narzędzia i metody do walki z epidemią wybraliśmy właściwe. - Mimo tego, z czym przyszło nam walczyć, jest w tych niełatwych dniach coś, co daje ogromną siłę i nadzieję na przyszłość. W obliczu zagrożenia pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni i rozważni. Mądrze i racjonalnie podeszliśmy do zagrożenia. Polacy po raz kolejny pokazali, że potrafią się jednoczyć, jak nikt inny, wokół tego, co najważniejsze - powiedziała marszałek Sejmu.

Czytaj więcej
sejm 1200 twitter.jpg
Sejm uchwalił "tarczę antykryzysową". Posłowie odrzucili większość poprawek Senatu

"To ma nam dać możliwość jak najszybszego powrotu do normalności"

Jak mówiła, "dziś rząd i cała administracja państwowa pracuje, żeby szybko udało się wrócić do normalności". - Kolejne regulacje dotyczące poruszania się i ograniczenia w codziennym życiu, optymalne przygotowanie służby zdrowia, bezprecedensowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, "tarcza antykryzysowa" - to wszystko ma nam dać możliwość jak najszybszego powrotu do życia, które znamy i którego tak bardzo dziś wszyscy pragniemy - powiedziała Elżbieta Witek.

W jej ocenie Polacy powinni odpowiedzialnie i z pełnym zrozumieniem reagować na sytuację i zalecenia rządu. - Dziś wszyscy robimy naprawdę dużo, aby w perspektywie najbliższych tygodni móc rozsądnie rezygnować z nałożonych ograniczeń - mówiła.

- Szanowni Państwo, bez poszanowania dzisiejszego ładu konstytucyjnego i porządku prawnego powrót do normalności nie będzie możliwy. Właśnie w takim kryzysie jak dziś państwo musi bezwzględnie przestrzegać norm i zasad. Szanować reguły i ich nie nadinterpretować. Nie można tworzyć precedensów, które kiedyś mogą otworzyć drogę do łamania praw obywatelskich i demokracji - podkreśliła Elżbieta Witek.

"Wybory muszą odbyć się bezpiecznie"

Marszałek Sejmu w swoim wystąpieniu podkreśliła, że w kontekście rozpisanych na maj wyborów prezydenckich pojawiają się głosy o zasadności wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Według niej "takie rozwiązanie pociąga za sobą konsekwencje dla swobód obywatelskich, dla ograniczenia działalności gospodarczej, funkcjonowania instytucji samorządów i administracji publicznej, idące dalej niż obecne ograniczenia i zakazy".

Czytaj więcej
wybory urna free shut 1200.jpg
Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców. PiS składa projekt

Jak dodała, "stan nadzwyczajny nie może być też pretekstem do podważania demokratycznego aktu wyborczego". - Dziś wszyscy chcemy doprowadzić do tego, by w perspektywie kilku tygodni doszło do zniesienia zakazów. W tym miejscu konstytucja stanowi wyraźnie, że do wprowadzenia stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej potrzebne są ścisłe przesłanki - w sytuacji, w której rozwój epidemii zostanie osłabiony, a rząd będzie zdejmował kolejne obostrzenia, wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji - oceniła Elżbieta Witek.

- Nie zmienia to faktu, że wybory muszą odbyć się bezpiecznie i bez jakiegokolwiek zagrożenia dla Polaków. Takim sposobem jest głosowanie korespondencyjne. Wprowadzane obecnie w wielu miejscach na świecie, gdzie mimo pandemii odbywają się wybory - podkreśliła marszałek Sejmu.

Zaznaczyła, że projekt odpowiednich przepisów w tej sprawie jest już w Sejmie. - Jednak aby udało się skutecznie wprowadzić te zmiany, niezbędna jest płynna współpraca Sejmu, Senatu i Prezydenta. Jako marszałek Sejmu zapewniam o gotowości do szybkiego, sprawnego i zgodnego procedowania nad tym projektem. Chciałabym również zaapelować do Marszałka Senatu, aby izba wyższa również poważnie i odpowiedzialnie podeszła do tego zadania. Apeluję o sprawne procedowanie tej ustawy w Senacie, bowiem od uchwalenia jej w Sejmie pozostanie dosłownie kilka dni, aby Prezydent mógł podpisać te zmiany i by mogły one działać - powiedziała Elżbieta Witek.

"Życie i zdrowie Polaków jest najwyższą wartością"

Marszałek Sejmu oświadczyła również, że nie ma demokracji bez pełnej wyborczej podstawy. - Przeniesienie wyborów wbrew konstytucyjnemu porządkowi, tylko dlatego, że ktoś może w tym upatrywać swój polityczny zysk, jest deliktem konstytucyjnym. Nie można tak postępować - oceniła.

- Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji - dodała Elżbieta Witek.

Jak podkreśliła, w takim kryzysie jak dziś, wszystkim - niezależnie od barw politycznych czy poglądów - powinna przyświecać ciągłość utrzymania porządku instytucjonalnego państwa.

- Życie i zdrowie Polaków jest dla nas najwyższą wartością. Nic nie stoi ponad to. I dziś robimy wszystko by te wartości ochronić. Są one w centrum naszej uwagi. Ale myślimy też o przyszłości. O tym by państwo mogło sprawnie funkcjonować. Naszą rolą jest niedopuszczenie do chaosu i ochrona konstytucyjnej stabilności instytucji państwa. Bez tego nie pokonamy skutków kryzysu - mówiła.

Czytaj więcej
Marek Pęk 663.jpg
Marek Pęk: kiełbasa wyborcza jest w Senacie serwowana nieustannie

Elżbieta Witek zaapelowała też o przestrzeganie zasad i pozostanie w domu. - Chrońmy siebie, najbliższych. Chrońmy Polskę. Wierzę, że to się uda i wierzę, że przed nami jeszcze wiele dobrych dni. Wszystko będzie dobrze. Musimy tylko wytrwać. Tylko wtedy nam się uda - powiedziała marszałek Sejmu.

Sejm odrzucił poprawki Senatu

We wtorek po południu posłowie głosowali nad senackimi poprawkami do rządowych specustaw, z których składa się tzw. tarcza antykryzysowa. Sejm odrzucił m.in. poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy zmiany w Kodeksie wyborczym i ustawie o RDS.

Również we wtorek posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

jp/PAP/IAR