Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Błaszczyk 05.06.2020

Miliardy euro dla Polski po epidemii. Szefowa MFiPR: czekamy na konkrety od KE

- Mamy wyznaczone pewne priorytety, poszukujemy najlepszych inwestycji, które będą mogły być realizowane - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, fundusz odbudowy jest ograniczony czasowo i projekty powinny być zrealizowane do 2024 roku.
Posłuchaj
  • Minister Funduszy i Polityki Regionalnej: czekamy na konkrety w sprawie funduszu odbudowy (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

KE proponuje, by fundusz odbudowy europejskiej gospodarki po epidemii wyniósł ponad 700 mld euro, z czego około 64 mld euro mają przypaść Polsce.

Unia Europejska 1200 free
Szczyt UE ws. budżetu i funduszu odbudowy. Na razie w formie wideokonferencji

"Koło zamachowe odbudowy"

W ocenie gościa Polskiego Radia "dokumenty KE, które zostały przedstawione w tamtym tygodniu, przedstawiają całościowy pakiet nowych instrumentów, mechanizmów i programów odbudowy europejskiej gospodarki. Nie do końca wiadomo, jak to będzie zarządzane i jak te pieniądze będą dzielone pomiędzy państwa, ponieważ dokumenty nie zawierają alokacji w rozbiciu na poszczególne państwa członkowskie, ani jej metodologii, w jaki sposób będą dystrybuowane". - Wyjątkiem jest nowy instrument "Next Generation EU", który nazywamy funduszem odbudowy - dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister wyjaśniła, że nie znamy jeszcze całościowej koncepcji budżetu UE na lata 2021-2027, w tym kwestii związanych z polityką spójności, za którą odpowiada MFiPR, ale "wiemy na pewno, że fundusze w ramach odbudowy będą dodatkowymi środkami do polityki spójności". - Myślę, że te 64 miliardy (euro), które wyliczyliśmy z procentu, który został wskazany jako 8,6 proc. alokacji na Next Generation EU dla Polski, jest tą kwotą, która może jeszcze zostać ewaluowana. Mocno trzymam kciuki, żeby udało się potwierdzić te kwoty na najbliższej Radzie Europejskiej, czyli już niebawem. Mam nadzieję, że to się stanie 19 czerwca - argumentowała. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Saryusz-Wolski o planach KE: Polska będzie beneficjentem "koronafunduszu"

Podkreślała, że ma nadzieję, iż te pieniądze będą "kołem zamachowym odbudowy gospodarki". - Jeżeli chodzi o fundusz odbudowy, to ma on się składać z trzech komponentów: wsparcie państw członkowskich w wychodzeniu z kryzysu, wzmocnienie zdolności kapitałowych przedsiębiorstw i to, co najważniejsze, czyli strukturalne wzmocnienia kluczowych obszarów polityki społeczno-gospodarczej, w tym ochrony zdrowia, zwiększenie współpracy antykryzysowej na obszarach transgranicznych - wymieniła minister funduszy i polityki regionalnej.  

Oczekiwanie na decyzję UE

Gość Polskiego Radia dodała, że przy resorcie działa "grupa zadaniowa do spraw odbudowy". - Jesteśmy po jej pierwszym spotkaniu, mamy wyznaczone pewne priorytety, poszukujemy najlepszych inwestycji, które będą mogły być realizowane - wskazała. Jak mówiła, fundusz jest ograniczony czasowo i projekty powinny być zrealizowane do 2024 roku.

Jej zdaniem "powinniśmy tworzyć takie branże, które będą nas uniezależniały od innych dostawców". - Myślę, że też te obszary, które najbardziej ucierpiały: turystyki, transportu, to są te obszary, gdzie powinniśmy ukierunkować to wsparcie - podkreśliła. 

- Chcielibyśmy, żeby KE przyspieszyła tempa i jak najszybciej przedstawiła nam konkrety - zaznaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] 1,1 bln euro, ​dodatkowe 55 mld euro na spójność. Jest projekt budżetu UE

W rozmowie także więcej o tym, jak Polska może poradzić sobie z odbudową gospodarki po epidemii.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćMałgorzata Jarosińska-Jedynak (minister Funduszy i Polityki Regionalnej)

Data emisji: 05.06.2020

Godzina emisji: 08.15

mbl/kh