Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.06.2020

Dr Małgorzata Bonikowska: UE musi zewrzeć szeregi, inaczej się rozpadnie

W tym tygodniu bardzo ważny szczyt Unii Europejskiej, jeszcze w formie wideokonferencji. Mają być omówione propozycje nowego siedmioletniego budżetu Unii po 2020 roku i tego, co do budżetu zostało dodane, czyli wartego 750 miliardów euro Funduszu Odbudowy. Rozmowy łatwe nie będą, ale z części europejskich stolic płyną pozytywne sygnały. Budżet w pewien sposób zadecyduje o przyszłości Unii.

[Prof. Czesław Kłak: obecny plan budżetu UE to lepsza propozycja niż poprzednie.]

Przewodnicząca komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen prezentuje na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli propozycje nowego 7-letniego budżetu i Funduszu Wsparcie Przewodnicząca komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen prezentuje na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli propozycje nowego 7-letniego budżetu i Funduszu Wsparcie

Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych podkreśla, że najważniejsze, żeby była wola większego zaangażowanie finansowego we wspólne sprawy. Przypomina, że do wymienionych źródeł należy jeszcze dodać trzecie, jakim jest wart 500 mld euro fundusz pożyczkowy Banku Europejskiego. - To są gigantyczne pieniądze, jakich do tej pory nie można było uzyskać - mówi ekspert.

Posłuchaj
24:23 Ws 17-06-2020.mp3 Szczyt Unii Europejskiej dotyczący nowego 7-letniego budżetu (Więcej świata/Jedynka)

Komisja proponuje zwiększenie odpisu na unijny budżet

Wyjaśnia, że do tej pory Unia Europejska dysponowała jednym procentem budżetów państw członkowskich. W przypadku tego budżetu Komisja Europejska, tłumacząc się tym, że jest to czas wyjątkowy, a Wspólnota stoi w obliczu kryzysu gospodarczego i społecznego, proponuje podwyższyć budżet ogólny do wysokości dwóch procent budżetów krajowych. Ale to nie wystarczy. - Nie ma możliwości tylko zwiększania składek. Trzeba pomyśleć, skąd cała Unia razem mogłaby zwiększyć przychody do budżetu ogólnego - zauważa. Mówi się o podatku od emisji gazów cieplarnianych, podatku od transakcji internetowych, czy podatku cyfrowym od firm internetowych.

Silniejsi powinni pomóc słabszym

Małgorzata Bonikowska wskazuje, że podczas szczytu będą podejmowane starania przekonania tzw. państw skąpców (Niderlandy, Austria, Dania i Szwecja) do wyrażenia zgody na przekazanie funduszy państwom bardziej dotkniętym kryzysem. - W czasach kryzysu wszyscy razem muszą się zmobilizować i w sposób naturalny ci, którzy są w lepszej kondycji, biorą na siebie większą odpowiedzialność - mówi dr Bonikowska. Wskazuje, że albo państwa członkowskie zewrą szeregi, albo projekt o nazwie Unia Europejska zacznie się rozłazić.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Przez cztery dni francuskim miastem Dijon wstrząsały walki Czeczenów z mieszkańcami Maghrebu. Do miasta wysłano uzbrojone oddziały policji. Starcia grup emigrantów wybuchły po pobiciu przez miejscowych dilerów narkotykowych (emigrantów z Północnej Afryki) 16-letniego Czeczena. Jednocześnie w Paryżu demonstrujący pracownicy służby zdrowia i związkowcy zostali zaatakowani przez "żółte kamizelki" i ubrane na czarno zamaskowane grupy anarchistów BlackBloc. Policja użyła gazu łzawiącego. O niespokojnym czasie we Francji felieton Katarzyny Semaan.

Wideokonferencja ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że ministrowie będą rozmawiać o planach USA w sprawie zredukowania liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech. Ponadto o spotkaniu prezydentów: Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Waszyngtonie (zdaniem "Politico" do wizyty ma dojść w przyszłym tygodniu). Rozmowa z Michałem Baranowskim z German Marshall Fund of the US.

Starcia na granicy chińsko-indyjskiej. Zdaniem Pekinu indyjscy żołnierze przekroczyli dwukrotnie chińską granicę w rejonie doliny Galwan w Himalajach, co doprowadziło do konfrontacji z żołnierzami chińskimi i śmierci trzech Hindusów. Rzecznik indyjskiej armii powiedział, że liczba ofiar po stronie Indii wzrosła do dwudziestu. Sytuacja jest poważna, chociaż po obu stronach czynione są starania, aby wydarzenia w dolinie Galwan nie wymknęły się spod kontroli i nie doprowadziły do starć na większą skalę. Napięcie na tym odcinku granicy rośnie jednak od lat. Indie i Chiny stoczyły wojnę o sporne obszary w Himalajach w 1962 roku. Felieton Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Małgorzatą Bonikowską (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Michał Baranowski (German Marshall Fund of the US)

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 17.28

ag