Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 02.02.2021

Maślanka: dialog Francji wobec Rosji nie przyniósł żadnych widocznych rezultatów

- Jedynym czynnikiem, który może zniechęcić Francję do dalszego dialogu z Rosją, jest postawa nowej administracji amerykańskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy Paryż może zmienić swoją politykę dialogu względem Rosji?
Posłuchaj
  • Aleksiej Nawalny, relacje Francji z Rosją, Wielka Brytania po okresie przejściowym po brexicie, Wielka Brytania i Hongkong (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Rosja protesty 1200.jpg
"Władze boją się okazać strach". Prof. Legucka o protestach w Rosji w obronie Nawalnego
Posłuchaj
20:17 Jedynka/Więcej świata - 2.02.2021 Aleksiej Nawalny, relacje Francji z Rosją, Wielka Brytania po okresie przejściowym po brexicie, Wielka Brytania i Hongkong (Jedynka/Więcej świata)

"W odpowiedzi na sprawę Aleksieja Nawalnego Niemcy powinny zrezygnować z gazociągu Nord Stream 2" - uważa francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Niedawno podobne stanowisko zajął także Parlament Europejski, który wezwał do zatrzymania tej inwestycji. Berlin pozostał jednak głuchy na apele, twardo trzymając się realizacji projektu. Z kolei w zeszłym roku prezydent Emmanuel Macron mówił o swoich zastrzeżeniach do NS 2 w rozmowie z Angelą Merkel w kontekście większego uzależnienia od gazu z Rosji.

- Francji jest to całkowicie obojętne, ponieważ gaz nie jest ważnym problemem we francuskiej debacie energetycznej. Z gazu produkuje się we Francji jedynie 7 proc. energii elektrycznej, jest surowcem wykorzystywanym w 20 proc. i tylko 20 proc. gazu francuskiego pochodzi z Rosji. Natomiast dla francuskiej spółki Engie, która dołączyła do NS2, był to projekt czysto biznesowy. Włożyła już w niego swoje pieniądze i prawdopodobnie nie może ich w żaden sposób odzyskać, więc wycofanie się przez nią z projektu byłoby pustym gestem - komentuje Łukasz Maślanka.

Co zamierza uzyskać Francja?

Zdaniem eksperta Jedynki nawoływanie przez Francję o wycofanie się Niemiec z NS2 ma kilka celów.

- Przede wszystkim Francja chce się przedstawić w oczach nowej administracji amerykańskiej jako partner, z którym warto mieć lepsze stosunki niż z Niemcami, ponieważ ci są zaangażowani w "jakieś podejrzane interesy" z Rosjanami będącymi teraz na cenzurowanym, jeśli chodzi o nową administrację. Kolejnym celem jest poprawienie wizerunku Francji w Europie Środkowej w związku z zamiarami sprzedaży Polsce i Czechom swoich technologii nuklearnych - twierdzi Łukasz Maślanka.

Łukasz Maślanka dodaje, że Francja chce również wbić szpilkę Niemcom, z którymi jest skonfliktowana w kilku kwestiach. Chodzi m.in. o dystrybucję szczepionek, próby zamawiania ich przez Niemcy na własną rękę czy kwestie energetyczne.

Jak będzie wyglądać współpraca Francji i Rosji?

Dotychczasowa polityka Francji wobec Rosji była nastawiona - mimo wszystko - na dialog. Czy Paryż dopuszcza możliwość jakiejkolwiek zmiany?

- Ten dialog jak dotąd nie przyniósł żadnych widocznych rezultatów. Poza bardzo niewielkimi ustępstwami Rosji na odcinku ukraińskim, niemniej jednak trudno powiedzieć, że było to spowodowane dialogiem francusko-rosyjskim. Francja zapowiada, że dalej chce prowadzić ten dialog z Rosją, prawdopodobnie za kilka miesięcy dojdzie znowu do spotkań i na szczycie sprawa Nawalnego trochę "przyschnie" - ocenia Łukasz Maślanka.

- To, co jest problematyczne w dialogu francusko-rosyjskim, jest to, że Francja przedstawia go jako dialog całej Europy. A tak naprawdę podczas rozmów z Rosjanami rozwiązuje swoje bardzo egoistyczne interesy, związane z jej pozycją w polityce globalnej, Trzeba pamiętać, że Francję i Rosję łączy stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a co za tym idzie, rola w polityce globalnej. Jedynym czynnikiem, który może zniechęcić Francję do dalszego dialogu z Rosją, jest postawa nowej administracji amerykańskiej - dodaje ekspert Jedynki.

Czytaj również:

W audycji także:

- Aleksiej Nawalny stanął przed sądem w Moskwie, który ma zdecydować, czy opozycjonista trafi za kratki na kilka lat. Przed moskiewski sąd przyszły setki zwolenników Nawalnego. O szczegółach Michał Strzałkowski.

- Od miesiąca mieszkańcy Wielkiej Brytanii odczuwają uciążliwe efekty końca okresu przejściowego po brexicie. Jakie dokładnie? O tym Adam Dąbrowski.

- Władze Wielkiej Brytanii uruchomiły specjalny program wizowy dla mieszkańców Hongkongu posiadających status "brytyjskiego obywatela zamorskiego". To reakcja na działania Chin wobec Hongkongu. Pekin jest zirytowany tym i zapowiada, że nie będzie uznawał w ogóle "brytyjskich paszportów zamorskich". Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem z Uniwersytetu Warszawskiego.

    ***

    Tytuł audycji: Więcej świata 

    Prowadziła: Magdalena Skajewska

    Goście: Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

    Data emisji: 2.02.2021

    Godzina emisji: 17.31

    DS