Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.05.2021

Dr hab. Kamil Zajączkowski: spór Chin z UE jest sporem o wartości

Komisja Europejska zawiesiła starania o ratyfikowanie przez państwa UE i przez PE umowy inwestycyjnej, zawartej pod koniec 2020 roku z Chinami, uznając obecne okoliczności polityczne za nieodpowiednie do tego. To pierwsze unijne sankcje wobec Chin od ponad 30 lat. W odpowiedzi Pekin nałożył sankcje odwetowe na kilku obywateli UE, w tym europosłów Parlamentu Europejskiego. - Od kilku miesięcy stosunki Chin z UE są jakie są - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.

Chiny żołnierze FREE 1200.jpg
Nowe sankcje UE wobec Chin. Ekspert: nie są dotkliwe, ale symboliczne

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis zakomunikował: "ponieważ jest oczywiste, że w obecnej sytuacji sankcje UE wobec Chin i chińskie kontrsankcje, w tym wobec członków Parlamentu Europejskiego, tworzą środowisko niesprzyjające ratyfikacji porozumienia". W marcu UE zdecydowała o nałożeniu na Chiny sankcji za łamanie praw człowieka wobec Ujgurów. Sytuacja tej muzułmańskiej mniejszości w Chinach budzi coraz większe zaniepokojenie w Europie. Umowa była negocjowana siedem lat. Decyzja Unii nie oznacza jej zerwania, a jedynie wstrzymanie prac nad ratyfikacją.


Posłuchaj
19:13 Jedynka-5-05-2021-więcej-świata.mp3 Spory na linii Unia Europejska - Chiny (Więcej świata/Jedynka)

 

Dr hab. Kamil Zajączkowski z UW podkreśla, że Chiny pokazały, że na każde posunięcie Unii związane z prawami człowieka i praworządnością będą odpowiadać sankcjami. - Obecne działania należy rozpatrywać w kontekście sporu geopolitycznego i sporu dotyczącego wartości Zachodu lub wartości Chin - tłumaczy.

Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że to Francja, a zwłaszcza Niemcy dążyły do zakończenia negocjacji w sprawie umowy, choć inne państwa, w tym Polska, miały do niej zastrzeżenia i to nie tylko dotyczące przestrzegania praw człowieka. - Umowa nie jest aż tak rewelacyjna - ocenia. Zauważa, że wprawdzie otwarto rynki dla inwestycji unijnych, ale w dużo mniejszym stopniu niż oczekiwała Unia Europejska. Chiny bronią przetargów organizowanych za państwowe pieniądze.

W audycji również:

Członkowie czeskiej Izby Poselskiej spotkali się za zamkniętymi drzwiami, żeby dyskutować o rzekomo planowanej podróży wicepremiera i szefa MSW Jana Hamaczka do Moskwy. Według mediów miał on zaoferować wyciszenie sprawy wybuchu w Vrbieticach, za którym mieli stać rosyjscy agenci. Jan Hamaczek zamierzał ponoć zaoferować władzom Rosji wyciszenie sprawy eksplozji w zamian za milion dawek Sputnika V oraz organizację szczytu Biden-Putin w Pradze. Wicepremier zaprzeczył tym informacjom, nazywając je kłamstwem i spekulacjami. Korespondencja Wojciecha Stobby z Pragi.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w Kijowie. Wizyta ma być sygnałem, że amerykańska administracja wspiera Ukrainę w dążeniu do zachowania "suwerenności i terytorialnej integralności" kraju. I ma poprzedzać ewentualny szczyt prezydentów Bidena i Putina. Rozmowa z dr. Szymonem Kardasiem z OSW.

We Francji obchody dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona. W paryskich uroczystościach wziął udział prezydent Republiki Emmanuel Macron. Pałac Elizejski zaznaczył, że prezydent "upamiętnił, ale nie oddał hołdu" cesarzowi Francji, ponieważ, jego zdaniem, jest to postać kontrowersyjna. Przeciwne obchodom były francuska lewica i ruchy antyrasistowskie, które twierdzą, że Napoleon wspierał niewolnictwo w koloniach. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (dyrektor Centrum Europejskiego na Uniwersytecie Warszawskim), dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 5.05.2021

Godzina emisji: 17.32

ag