Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 24.06.2021

Dr hab. Kamil Zajączkowski: nawiązując kontakt między UE a Rosją, trzeba być dobrze przygotowanym

Akredytowani przy UE ambasadorowie Francji i Niemiec zaproponowali w środę, by zorganizować mający pomóc w poprawie relacji między Moskwą a Brukselą szczyt Unii z udziałem przywódcy Rosji Władimira Putina.

shutt morawiecki Alexandros Michailidis 1200.jpg
"Nie można zapominać o polityce Rosji wobec sąsiadów". Premier w Brukseli przed szczytem UE

Rosja zagrożeniem dla Unii Europejskiej?

- Żeby nawiązać kontakt między Unią Europejską a Rosją trzeba być bardzo dobrze przygotowanym logistycznie, technicznie i merytorycznie. Trzeba wiedzieć czego się chce - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Premier Estonii wypowiedziała się negatywnie o pomyśle Francji i Niemiec dotyczącym wznowienia unijno-rosyjskich szczytów z udziałem przywódców i otwarciu Wspólnoty na współpracę z Moskwą. Kaja Kallas mówiła o tym w Brukseli przed rozpoczęciem unijnego szczytu, na którym wieczorem ta sprawa będzie jednym z tematów. - Do tej pory mimo różnic między państwami unijnymi, jeśli chodzi o stosunek do Putina i samej Rosji, udawało się przez dłuższy czas utrzymać minimalny poziom konsensusu - uważa ekspert. - Mówienie, że chcemy zorganizować podobny szczyt, jaki zrobili Amerykanie, moim zdaniem w jakimś stopniu ośmiesza dyplomację europejską - ocenia gość audycji. 

Posłuchaj
20:02 Jedynka/Więcej świata 24.06.mp3 Dr hab. Kamil Zajączkowski: nawiązując kontakt między UE a Rosją, trzeba dobrze przygotować się merytorycznie (Więcej świata/Jedynka)

 

Polska w grupie przeciwników 

Jednym z krajów przeciwnych organizowaniu szczytu z udziałem europejskich liderów oraz prezydenta Rosji jest Polska. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas kolacji poruszy także kwestie cyberataków na unijne kraje, w tym ostatniego ataku na Polskę.

Szef polskiego rządu przed wejściem na szczyt mówił, że aby doszło do otwarcia i dialogu Unii z Rosją, Moskwa musi wycofać się z agresywnej polityki wobec Ukrainy i Polski. Dodał, że ewentualne dziedziny współpracy Unii z Rosją muszą uwzględniać interesy wszystkich krajów członkowskich. "Nie można sobie wybierać à la carte tematów, które komuś pasują, tych, które są akurat dla jednego z państw członkowskich istotniejsze, i zapominać o fundamentalnych problemach, o zasadniczych sprawach związanych z polityką Federacji Rosyjskiej wobec sąsiadów" - powiedział premier. Podkreślił, że solidarność europejska wymaga zrozumienia interesów całej Unii, w tym bezpieczeństwa wschodniej flanki.

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- Nawet takie światowe potęgi jak USA nie są odporne na cyberataki. Jest jednak wyjątkowe państwo, które od 20 lat chroni się skutecznie przed cyberzagrożeniem ze strony Rosji. O cyfrowym fenomenie Estonii w materiale Michała Strzałkowskiego. 

- W Berlinie szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podpiszą umowę o pogłębionej współpracy obu państw. Co to oznacza dla Europy i Polski? Gościem audycji był Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States. 

- Rozpoczął się proces Siarhieja Cichanouskiego. Materiał reporterski Magdaleny Skajewskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Paweł Lekki 

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (UW), Michał Baranowski (GMF) 

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans