Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartłomiej Feretycki 26.06.2021

"Unia Europejska wysłałaby sygnał słabości". Beata Płomecka o sprzeciwie liderów UE na szczyt z Putinem

- Sprzeciw wobec spotkanie (z Władimirem Putinem - przyp. red.) argumentowano tym, że Unia Europejska wysłałaby sygnał słabości, bo skoro Rosja nie spełnia żadnych warunków odłożenia dialogu, no to będzie to tylko i wyłącznie okazanie przez UE słabości - powiedziała na antenie radiowej "Jedynki" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Nie będzie spotkania liderów państw członkowskich UE z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Na skończonym w piątek szczycie odrzucono propozycję Francji i Niemiec. Przeciwko spotkaniu z udziałem Putina najbardziej protestowały kraje bałtyckie, w tym także Polska.

1200_Macron_shutterstock.png
Nie będzie spotkania UE-Rosja. Macron: politycy z Europy Środkowej i Wschodniej są "rusofobami"

- Głównym argumentem jest to, że to nie jest czas na dowartościowanie prezydenta Rosji. Nie zmienił agresywnej polityki od 2014 roku, od aneksji Krymu, od agresji na Ukrainę. Wtedy Unia zamroziła kontakty na najwyższym szczeblu. Nic się nie zmieniło. Sytuacja wręcz się pogarsza - powiedziała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Posłuchaj
05:07 PR1_mp3 2021_06_26-12-18-55.mp3 Beata Płomecka o sprzeciwie liderów UE na szczyt z Putinem ("W samo południe"/Jedynka)

Jak relacjonowała na antenie Programu 1 Polskiego Radia, kraje członkowskie, które nie chciały się spotkać z prezydentem Rosji, swój sprzeciw argumentowały przypadkami ataków z użyciem broni chemicznej na terytorium Unii Europejskiej, atak na skład amunicji w Czechach, czy uwięzienie Aleksieja Nawalnego.

- Sprzeciw wobec spotkania, argumentowano tym, że Unia Europejska wysłałaby sygnał słabości, bo skoro Rosja nie spełnia żadnych warunków odłożenia dialogu, no to będzie to tylko i wyłącznie okazanie przez UE słabości - dodała korespondentka Polskiego Radia.

Czytaj także:

Po stronie sprzeciwu stanęły także, z wyjątkiem krajów bałtyckich i Polski, m.in. Rumunia, Szwecja, Dania, Holandia. Z kolei propozycję Francji i Niemiec na spotkanie z Putinem poparły Austria, Hiszpania, Włochy.

- Dopóki opór jest silny, to do tego spotkania nie dojdzie - uznała Beata Płomecka.

Putin FREE 1200.jpg
"Nie wolno zapraszać Putina". Dominika Ćosić o szczycie Rady Europejskiej

Korespondentka Polskiego Radia przytoczyła słowa kanclerz Niemiec. Angela Merkel mówiła, że jest rozczarowana, tym, że do tego spotkania nie dojdzie i chciałaby odważniejsze ruchy. Dodała, że "trzeba rozmawiać z wrogami. Skoro prezydent Biden rozmawia z Putinem, to nie może być tak, że USA rozmawiają z Rosją o Europie, a UE nie" - opowiedziała korespondentka Polskiego Radia.

Wnioski ze szczytu

Określone są warunki zmiany w podejściu UE do Rosji. To przede wszystkim jest realizacja porozumień mińskich, o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy i także partnerstwo wschodnie. We wnioskach ze szczytu jest mowa o uznaniu europejskich aspiracji, europejskich wyborów tych krajów, a to jest szczególnie istotne dla Polski. 

Ponadto we wnioskach jest też mowa o wybiórczej współpracy UE z Rosją, w takich dziedzinach jak walka z COVID-19, terroryzmem, czy klimatem. Jak podkreślał Mateusz Morawiecki, to nie dotyczy spraw zagranicznych.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Paweł Lekki 

Gość: Beata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 12.19

bf