Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 03.07.2021

Certyfikat UE na wakacjach. Płomecka: przed wylotem sprawdźmy, czy nie wprowadzono dodatkowych restrykcji

- Jeśli jakiś kraj uzna, że sytuacja epidemiologiczna się pogorszyła, istnieje zagrożenie dla zdrowia publicznego, czy związane z nowymi mutacjami koronawirusa, może wprowadzić dodatkowe ograniczenia - mówiła Beata Płomecka, komentując przepisy dotyczące certyfikatu UE, ułatwiającego podróże. W wyjątkowych przypadkach państwa Unii mogą wprowadzić dodatkowe obostrzenia, muszą jednak poinformować o tym pozostałych członków UE i Komisję Europejską. To oznacza, że choć warto mieć unijny certyfikat, dodatkowo trzeba upewnić się przed wylotem, jakie restrykcje obowiązują w kraju, do którego się wybieramy.

forum lotnisko certyfikat paszport covidowy 1200.jpg
Belgia rozważa możliwość wprowadzenia ograniczeń dla podróżujących z Portugalii. Powodem jest rozprzestrzeniająca się szybko w tym kraju mutacja koronawirusa Delta.

Od czwartku zaczęło obowiązywać rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19. Oznacza to, że takie certyfikaty dla obywateli i rezydentów Unii Europejskiej są teraz wydawane i weryfikowane na całym terytorium UE. W Europie pobrano je już ponad 200 milionów razy.


Posłuchaj
10:26 _PR1_AAC 2021_07_03-12-18-11.mp3 Certyfikaty covidowe, umożliwiające podróże po UE i mozliwe ograniczenia (W samo południe/Jedynka)

 

- Dodatkowe ograniczenia nie powinny być wprowadzane. Jednak państwa zastrzegały sobie taką możliwość - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka. W efekcie przepisy mówią, że każdy kraj może skorzystać z hamulca bezpieczeństwa, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszyła. Działania mają być adekwatne do zagrożenia, a o podjętych środkach trzeba informować KE i inne państwa Unii.

- Jeśli jakiś kraj uzna, że sytuacja epidemiologiczna się pogorszyła, jest zagrożenie dla zdrowia publicznego, jest zagrożenie związane z nowymi mutacjami koronawirusa może wprowadzić ograniczenia - mówiła Beata Płomecka. 

- Na to zdecydowały się Niemcy w obawie przed pojawieniem się mutacji Delta. Tak chce zrobić Belgia, jak wynika z moich informacji. Należy się upewnić, czy dany kraj, do którego chcemy się udać, nie zdecydował się na dodatkowe ograniczenia. Każdy kraj, który chce wprowadzić ograniczenia, musi powiadomić pozostałe państwa członkowskie i KE, musi także uzasadnić swoje działania - dodała Beata Płomecka.

Przed wylotem czy wyjazdem zawsze warto sprawdzić, czy w kraju do którego się wybieramy, nie wprowadzono nowych restrykcji.

Cele certyfikatów

Celem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 jest ułatwianie swobodnego przemieszczania się w Unii podczas pandemii koronawirusa.

Wszyscy Europejczycy mają prawo do swobodnego przemieszczania się, również bez zaświadczenia, ale dokument ten ułatwi podróżowanie, pomagając w zwolnieniu jego posiadaczy z ograniczeń takich jak kwarantanna.

Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID-19 są dostępne dla wszystkich. Obejmują zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia. Są bezpłatne i dostępne we wszystkich językach UE, w formacie cyfrowym i papierowym. Zawierają kod QR z podpisem cyfrowym.

Zgodnie z nowymi zasadami państwa członkowskie muszą powstrzymać się od nakładania na posiadaczy unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 dodatkowych ograniczeń w podróży, chyba że są one konieczne i proporcjonalne z punktu widzenia ochrony zdrowia publicznego.

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Skajewska

Gość: Beata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 03.07.2021

Godzina emisji: 12.18

Jedynka/PAP/IAR/in./