Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 16.09.2021

"Mamy swojego sojusznika". Prof. Legucka o ostrej krytyce PE wobec Kremla

Parlament Europejski w specjalnej rezolucji ostro skrytykował Rosję. - To bardzo ważny sygnał, który jako Polska powinniśmy wykorzystywać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Co zawiera przyjęty dokument?
Posłuchaj
  • Rezolucja PE ws. Rosji, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, spotkanie Emmanuela Macrona i Angeli Merkel, plany utworzenia w Berlinie miejsca pamięci poświęconego ofiarom niemieckich zbrodni w Polsce (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

1200 nawalny pap.jpg
Wybory w Rosji. Nawalny opublikował listę popieranych kandydatów do parlamentu
Posłuchaj
18:57 Jedynka/Więcej świata - 16.09.2021 Rezolucja PE ws. Rosji, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, spotkanie Emmanuela Macrona i Angeli Merkel, plany utworzenia w Berlinie miejsca pamięci poświęconego ofiarom niemieckich zbrodni w Polsce (Jedynka/Więcej świata)

Posłowie podkreślają w rezolucji, że istnieje różnica między narodem rosyjskim a reżimem prezydenta Władimira Putina. Ten reżim, ich zdaniem, jest "pogrążającą się w stagnacji autorytarną kleptokracją, kierowaną przez dożywotniego prezydenta otoczonego kręgiem oligarchów".

- W polityce Wspólnoty musimy rozgraniczać społeczeństwo Rosji od władz na Kremlu. Jeżeli mamy wartości demokracji i rządów prawa, to nie możemy postawić na kontakty z władzami. Dlatego jeśli myślimy, że Rosja jest w stanie kiedykolwiek się zmienić, to musimy postawić na społeczeństwo obywatelskie. Jest przecież wielu Rosjan, którzy nie zgadzają się z rządem na Kremlu - komentuje prof. Agnieszka Legucka.

Wykorzystanie polskich pomysłów

Prof. Agnieszka Legucka zauważa, że rezolucja jest wyjątkowo długa i szczegółowa. - Znajduje się w niej również apel, żeby rząd rosyjski zwrócił Polsce wraki i czarne skrzynki polskiego samolotu. Jest tam bardzo dużo elementów, które wpisują się w wizję polską i państw bałtyckich na temat Federacji Rosyjskiej, czyli jest to jakby przejęcie naszych pomysłów przez instytucje Unii, w tym właśnie przez Parlament Europejski - wyjaśnia.

Ekspert Jedynki wylicza przykłady takie, jak: znoszenie zależności od rosyjskich surowców energetycznych, bardzo silne zaakcentowanie działań hybrydowych i dezinformacyjnych Rosji, a także możliwość nieuznawania najbliższych wyborów parlamentarnych w Rosji ze względu na prowadzenie przez Moskwę agresywnej polityki, nieprzestrzeganie praw człowieka i całkowite odsunięcie opozycji.

Rosja w pakiecie z Chinami

- W Unii Europejskiej mówi się teraz o Rosji w pewnego rodzaju pakiecie z Chinami. Jest to zderzenie między państwami demokratycznymi a autorytarnymi, które budują zagrożenie wokół państw Unii. Wiem, że z polskiego punktu widzenia często relacje unijno-rosyjskie są sprowadzane do kwestii Nord Stream 2 i pozycji Niemiec w tym projekcie, niemniej jednak to, że taka rezolucja została przyjęta, oznacza, że mamy swojego sojusznika m.in. w Parlamencie Europejskim - tłumaczy prof. Agnieszka Legucka.

Gość audycji zauważa, że "w przypadku polityki zagranicznej to Parlament Europejski tworzy atmosferę". Zaznacza jednak, że szerokie kompetencje w polityce zagranicznej mają rządy państw.

- Rezolucja i np. krytykowanie projektów energetycznych, m.in. Nord Stream 2, przez Parlament Europejski są bardzo ważnym sygnałem, który powinniśmy także jako Polska wykorzystywać, mówiąc o tym, że Nord Stream 2 nie jest projektem europejskim - z tego powodu, że Europa jako całość nie zgadza się z nim […]. Taka narracja nie może być przyćmiona np. przez stronę niemiecką, tylko właśnie jest zgodna z naszym postrzeganiem rzeczywistości - słyszymy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Zakończyły się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad '21, czyli największe manewry w Europie od upadku Związku Radzieckiego. NATO obawiało się prowokacji, ponieważ część działań prowadzono bardzo blisko granicy Polski i Litwy. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- Prezydent Emmanuel Macron przyjmuje kanclerz Niemiec Angelę Merkel na roboczym obiedzie. To pożegnalne spotkanie, ponieważ kanclerz odchodzi z polityki po zbliżających się wyborach parlamentarnych w Niemczech. Gościem audycji będzie prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Plany utworzenia w Berlinie miejsca pamięci poświęconego ofiarom niemieckich zbrodni w Polsce stają się coraz bardziej konkretne. W ministerstwie spraw zagranicznych Niemiec przedstawiono koncepcję takiej placówki. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas mówił o "pionierskim kroku, który może okazać się kamieniem milowym w procesie polsko-niemieckiego pojednania". Materiał Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 17.32

DS