Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 01.10.2021

"Uderza nie tylko w fabryki, ale też w gospodarstwa domowe". Radosław Pyffel o kryzysie energetycznym w Chinach

Chiny zmagają się z kryzysem energetycznym. Wyłączenia prądu grożą nawet 100 mln ludzi. Cierpi na tej sytuacji nawet gospodarka i zagraniczni odbiorcy produktów chińskich. - Kryzys jest głęboki dlatego, że uderza on nie tylko w producentów i fabryki, ale również w gospodarstwa  domowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego.
telefon free 1200.jpg
Prześwietlą chińskie telefony. Chodzi o bezpieczeństwo użytkowników

Dlaczego brakuje prądu?

Chińskie władze przekonują, że przerwy w dostawach prądu wywołało zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz niedobór węgla, którego ceny w Państwie Środka rosną. - Jedną z przyczyn jest odbicie eksportowe, jakie nastąpiło w Chinach, tzn. wzrost chińskiego eksportu - mówi Radosław Pyffel. - Drugą z przyczyn jest chęć dowiezienia i sprostania limitom ograniczenia emisji dwutlenku węgla, które Chiny sobie wyznaczyły na ten rok, ponieważ okazuje się, że większość prowincji te limity wyczerpała - dodaje.

Posłuchaj
18:54 Jedynka/Więcej świata Chiny.mp3 Kryzys energetyczny w Chinach (Więcej świata/Jedynka)

Wstrzymanie pracy i racjonowanie prądu 

Poważne zakłócenia w dostawach energii elektrycznej w Chinach doprowadziły do wstrzymania pracy części zakładów produkcyjnych. Najpoważniejsza sytuacja panuje w północno-wschodniej części kraju, gdzie wcześniej zamykane są m.in. centra handlowe.

Ze względu na poważne zakłócenia w dostawach energii elektrycznej, głównie w północno-wschodnich Chinach pracę wstrzymało wiele fabryk, m.in. te produkujące na potrzeby koncernów Apple i Tesla. Władze wprowadziły system racjonowania energii. Dostawy prądu do gospodarstw domowych m.in. w mieście Changchun wstrzymywane są kilka razy dziennie. W Harbinie centra handlowe pracują do 16:00, a samorządy zachęcają do oszczędzania energii elektrycznej.

- Kryzys jest głęboki dlatego, że uderza on nie tylko w producentów i fabryki, ale również w gospodarstwa domowe - ocenia gość audycji. - Raport Goldman Sachs szacuje, że 44 proc. chińskiego przemysłu jest dotknięte kryzysem energetycznym, co oznacza pewne problemy w utrzymaniu światowych łańcuchu dostaw, które istnieją. [...] Dramatyzmu sytuacji dodaje też fakt, że część gospodarstw domowych również zostało objętych systemem racjonowania prądu - ocenia gość Jedynki. 

Rząd apeluje o oszczędzanie energii 

Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform zaapelowała do władz lokalnych o ścisłą kontrolę zużycia węgla i produkcji energii elektrycznej. Chiny, w szczególności północna część kraju, zmaga się z największymi od lat problemami w dostawach prądu. W części miast wyłączono sygnalizację świetlną i ograniczono czas pracy centrów handlowych.

W północnych Chinach, gdzie zimą temperatura osiąga wartości znacznie poniżej zera stopni Celsjusza, niedługi rozpocznie się sezon grzewczy. Potęguje to obawy o zapewnienie dostaw prądu i ciepła, w sytuacji, kiedy już doszło do poważnych zakłóceń. Chińskie władze zapewniają, że przede wszystkim zapewniona zostanie ciągłość dostaw energii do osiedli mieszkaniowych.

Czytaj także:


Ponadto w audycji:

- Stany Zjednoczone i Unia Europejska zobowiązały się w środę (29 września) do połączenia sił, aby rozwiązać szereg problemów technologicznych i handlowych w celu zabezpieczenia dostaw półprzewodników, kluczowych m.in. dla branży elektronicznej oraz w produkcji aut. Gościem audycji była Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

- Rosja odnotowuje największą liczbę zakażeń i zgonów od początku pandemii. W  czwartek sztab rządowy poinformował o 867 przypadkach śmiertelnych w ciągu doby. Powodem jest zbyt wolne tempo szczepień przeciw COVID -19 będące konsekwencją sceptycznego nastawienia wielu Rosjan. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego. 

- W Dubaju rozpoczęła się Światowa Wystawa EXPO. Hasłem przewodnim jest "Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego), Marta Makowska (PISM)

Data emisji: 1.10.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans