Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 31.01.2022

"Zagrożenie agresją militarną jest dosyć oczywiste". Guzy o działaniach Rosji wobec Ukrainy

W Nowym Jorku trwa zwołane z inicjatywy USA posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone zagrożeniu ze strony Rosji wobec Ukrainy. - Rosja dokonuje ingerencji w wewnętrzne sprawy obcego państwa na masową skalę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Posłuchaj
  • Rada Bezpieczeństwa ONZ ws. Rosji i Ukrainy, emir Kataru w USA, amerykańskie sankcje na Rosję, Zbigniew Rau w Estonii (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • Poniedziałek to ostatni dzień, gdy pracami Rady Bezpieczeństwa ONZ kieruje Norwegia
  • Po tym terminie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa obejmie Rosja, która będzie mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie porządku obrad
  • Zdaniem amerykańskich dyplomatów sesja poświęcona rosyjskiej agresji wobec Ukrainy nie zakończy się przyjęciem wiążącej rezolucji Rady Bezpieczeństwa, bo Rosja ma prawo weta, ale "może skutkować większą izolacją Rosji, jeśli tylko zachowamy w tej sprawie jedność"

Podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Stanów Zjednoczonych Linda Thomas-Greenfield zauważyła że "koncentracja rosyjskich wojsk przy granicach z Ukrainą jest największą taką mobilizacją od dekad". Z kolei zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii James Kariuki stwierdził, że "działania Rosji wokół Ukrainy nie są rutynowym rozmieszczeniem wojsk, ale największą taką operacją w Europie od wielu dekad".

Rosyjski ambasador Wasilij Nebenzia skomentował te wypowiedzi, że "dyskusja na ten temat to nieuprawniona ingerencja w sprawy wewnętrzne".

Rosja dokonuje ingerencji

Od wtorku 1 lutego przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ obejmie Rosja. Jaki sens mają zatem te rozmowy?

- Te wypowiedzi i cała dzisiejsza procedura dowodzą, że mechanizm ONZ nie działa w momencie, kiedy jeden z członków stałych Rady Bezpieczeństwa, czyli jedno z wielkich mocarstw, działa w złej wierze, łamiąc w swojej sprawie wszystkie możliwe zasady. Przecież Rosja dokonuje ingerencji w wewnętrzne sprawy obcego państwa na masową skalę na swoich granicach - mówi Jarosław Guzy.

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że "pod pozorem działalności separatystycznej Rosjanie okupują część terytorium Ukrainy", jak i podaje przykład aneksji Krymu. - Zagrożenie agresją militarną jest dosyć oczywiste w świetle tego, co Rosja mówi. Niezależnie od tego, że zdarzają się przypadki, że rosyjscy dyplomaci zaprzeczają takiej intencji, to sprawa jest oczywista. Propaganda rosyjska działa - dodaje.

- Istnieją również realne działania. Mówię o atakach cybernetycznych prowadzonych z Rosji na infrastrukturę krytyczną Ukrainy - słyszymy.

Sojusz Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy

BBC podało, że jesteśmy blisko nowego sojuszu na rzecz bezpieczeństwa, w którym stronami mają być Wielka Brytania, Polska i Ukraina. Londyn wspiera bardzo mocno Kijów chociażby w kwestii dostaw uzbrojenia, zaś Polska także jest zainteresowana wzmacnianiem potencjału obronnego przez Ukrainę.

- To może być całkiem ciekawy i istotny element układanki strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. Zwłaszcza od momentu, kiedy niestety Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Wielka Brytania deklarowała jednak cały czas, że jest zainteresowana obecnością w Europie i w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa. Jest to kraj szczególnie istotny w Europie, ponieważ obok Francji jest to drugi w Europie dysponent broni nuklearnej, co jest niezwykle ważną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to atlantycki zwornik między USA i Kanadą, a Europą - wyjaśnia Jarosław Guzy.

Ekspert Jedynki twierdzi, że "zwłaszcza w przypadku wschodniej flanki NATO Wielka Brytania zajmowała zawsze inne stanowisko od Francji i Niemiec, które dominują w Unii Europejskiej, tj. zdecydowanie bliższe nam widzenie Rosji jako zagrożenia i doceniania problemu bezpieczeństwa".

Poza tym w audycji:

- Prezydent USA Joe Biden podejmuje w Białym Domu emira Kataru szejka Tamima ibn Hamad Al-Saniego. Rozmowy dotyczą stabilności światowych dostaw surowców energetycznych. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

- Amerykańscy senatorowie są bardzo bliscy osiągnięcia porozumienia w sprawie przepisów dotyczących sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie. Rozmowa z Iwoną Wiśniewską z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau z wizytą w Estonii. Materiał Kamila Zalewskiego.

Posłuchaj
20:23 Jedynka/Więcej świata - 31.01.2022 Rada Bezpieczeństwa ONZ ws. Rosji i Ukrainy, emir Kataru w USA, amerykańskie sankcje na Rosję, Zbigniew Rau w Estonii (Jedynka/Więcej świata)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), Iwona Wiśniewska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 31.01.2022

Godzina emisji: 17.32

DS