Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 03.02.2022

"Polska jest elementem skomplikowanej układanki". Prof. Boćkowski o wizycie Zbigniewa Raua w USA

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau gości w Waszyngtonie. Polska zabiega o utrzymanie zdecydowanej postawy wobec Rosji. - Musimy mówić głośno, że dynamika działań na Ukrainie przekłada się na bezpieczeństwo nasze, ale i wszystkich krajów, które graniczą z Ukrainą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Posłuchaj
  • Wizyta Zbigniewa Raua w USA, porozumienie ws. Turowa, zaprzysiężenie prezydenta Włoch, wizyta prezydenta Turcji w Kijowie (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych
  • - Każda eskalacja konfliktu na Ukrainie może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje i wymknąć się spod kontroli, przemieniając się w największy kryzys od II wojny światowej - powiedział Zbigniew Rau podczas wysłuchania przed Komisją Helsińską przy Kongresie USA
  • - Polska jest elementem pewnej skomplikowanej układanki - uważa prof. Daniel Boćkowski

Polska zamierza zabiegać o to, by dodatkowi żołnierze amerykańscy zostali w naszym kraju na zasadzie stałej rotacji, a także o utrzymanie twardego kursu wobec Rosji.

- Decyzja o dyslokowaniu kolejnych jednostek amerykańskich jest decyzją dobrą, którą my w Warszawie witamy z zadowoleniem. Zabiegaliśmy o dyslokowanie kolejnych jednostek amerykańskich w Polsce, w regionie, bo tylko taki język rozumie Moskwa. Cieszymy się, że tego typu podejście zwyciężyło w Waszyngtonie - stwierdził Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Kluczowy obszar dla amerykańskich wojsk

Wizyta szefa polskiej dyplomacji zbiegła się ze wzmocnieniem amerykańskiej obecności wojskowej na wschodniej flance NATO. Do Polski trafi ok. 1700 żołnierzy z USA.

- Polska jest elementem pewnej skomplikowanej układanki, m.in. tego, że jest kluczowym obszarem, jeżeli chodzi o rozlokowanie wojsk amerykańskich. Przerzucenie tutaj kolejnych sił jest przede wszystkim sygnałem dla Rosji, że "możemy rozmawiać, ale nie ma takiej opcji, żebyśmy wam ustąpili". Stąd też to działanie jest całkowicie logicznie, ponieważ Rosja działa według zasady, że jak ktoś tworzy silne fakty dokonane, to trzeba się z tym liczyć - komentuje prof. Daniel Boćkowski.

Musimy mówić głośno

Ważnym elementem dzisiejszego dnia jest wysłuchanie przed Komisją Helsińską przy Kongresie Stanów Zjednoczonych. Zbigniew Rau powiedział, że "jeśli pozwolimy na użycie zbrojnej napaści jako narzędzia polityki państw, może to doprowadzić do zniszczenia porządku międzynarodowego opartego na zasadach i zastąpienia go regułą, że racja jest po stronie silniejszego". Dodał też, że "dynamika konfliktu wokół Ukrainy może zagrozić także Polsce i innym krajom".

- Bez wątpienia musimy mówić głośno, że dynamika działań na Ukrainie przekłada się na bezpieczeństwo nasze, ale też Słowacji i wszystkich krajów, które graniczą z Ukrainą. To przekłada się również na całą sytuację na obszarze flanki wschodniej, ponieważ przy działaniach rosyjskich mogą pojawiać się także te pozorowane. Niekoniecznie wojskowe, ale przede wszystkim w domenie internetowej. Dlatego musimy dbać o nasze bezpieczeństwo i taki komunikat jest bardzo słuszny - wyjaśnia prof. Daniel Boćkowski.

Posłuchaj
19:42 Jedynka/Więcej świata - 3.02.2022 Wizyta Zbigniewa Raua w USA, porozumienie ws. Turowa, zaprzysiężenie prezydenta Włoch, wizyta prezydenta Turcji w Kijowie (Jedynka/Więcej świata)

Poza tym w audycji:

- Polsko-czeskie porozumienie w sprawie Turowa. Ogłosili je dziś wspólnie premier Czech i premier Polski. Materiał Wojciecha Stobby.

- W parlamencie Włoch doszło do zaprzysiężenia prezydenta Sergio Mattarelli, wybranego na drugą kadencję. Korespondencja Piotra Kowalczuka.

- Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Kijowie. Jakie stanowisko w konflikcie Rosja-Ukraina zajmuje Ankara? Rozmowa z prof. Przemysławem Osiewiczem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Przemysław Osiewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 3.02.2022

Godzina emisji: 17.32

DS