Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 08.02.2022

Brytyjscy komandosi trafią do Polski. Dr Winkler: to jest pójście w ślady Amerykanów

Brytyjski minister obrony Ben Wallace ogłosił wysłanie do Polski dodatkowych 350 żołnierzy. - Jest to pójście w ślady największego sojusznika Brytyjczyków, czyli Amerykanów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Z jakiego powodu Boris Johnson angażuje się w konflikt na Ukrainie?
Posłuchaj
  • Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie, protesty przeciwko restrykcjom covidowym w Kanadzie, brytyjscy żołnierze w Polsce (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • Pierwsi brytyjscy żołnierze wyruszyli już do naszego kraju. Będą oni służyć na wschodzie Polski w związku z kryzysem na Ukrainie i zagrożeniem ze strony Rosji
  • Wysłanie do Polski dodatkowych 350 żołnierzy ogłosił brytyjski minister obrony Ben Wallace po rozmowach w Londynie z szefem polskiego ministerstwa obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem
  • Wielka Brytania dostarcza również uzbrojenie dla Ukrainy, która narażona jest na inwazję ze strony Rosji

- Działając w duchu solidarności i wspólnie mierząc się z wyzwaniami, do ponad 100 wysłanych wcześniej inżynierów, dodamy kolejnych 350 mundurowych, którzy pojadą do Polski. Chcemy pokazać, że potrafimy razem pracować i wysłać mocny sygnał, że Zjednoczone Królestwo i Polska stoją ramię w ramię - stwierdził Ben Wallace.

Dlaczego Wielka Brytania wysyła żołnierzy?

Do Polski skierowano już wcześniej 100 brytyjskich saperów, którzy pomagają przy umacnianiu granicy polsko-białoruskiej. Teraz Wielka Brytania wyśle 350 komandosów. Skąd tak duże zaangażowanie Brytyjczyków?

- Jest to pójście w ślady największego sojusznika Brytyjczyków, czyli Amerykanów, którzy wysłali 1700 spadochroniarzy do Polski. Teraz rząd brytyjski zdecydował o wysłaniu 350 Royal Marines, tj. komandosów, którzy mieliby wzmocnić rejon granicy polsko-ukraińskiej - wyjaśnia dr Krzysztof Winkler.

Ekspert Jedynki zauważa, że brytyjska pomoc ma też drugie dno. - W tym momencie Boris Johnson ma bardzo niepewną pozycję jako premier Wielkiej Brytanii. Być może oprócz mini zmiany pozycji ministrów w rządzie, która również została ostatnio przeprowadzona, to te aktywne działania na flance wschodniej mogą pokazać, że Johnson jednak potrafi być zdecydowanym politykiem, wie, o co chodzi w polityce zagranicznej i że warto dalej na niego stawiać. To jest trochę takim sygnałem dla posłów Partii Konserwatywnej, żeby go się nie pozbywali - słyszymy.

Uzbrojenie dla Ukrainy

Wielka Brytania jest największym, tuż po Stanach Zjednoczonych, dostawcą uzbrojenia dla zagrożonej przez Rosję Ukrainy. Przekazuje Ukraińcom nowoczesne systemy przeciwpancerne.

- Brytyjczycy wysłali uzbrojenie warte na dziś, według brytyjskich mediów, około 88 milionów funtów. To są duże środki. Jednocześnie popierają twarde stanowisko wobec Rosji, żeby nie było żadnych ustępstw w kwestii punktów wymienionych w grudniowym memorandum rosyjskim. Natomiast zgadzają się z tym, żeby ewentualnie podjąć dyskusję na temat deeskalacji i rozmów dotyczących obustronnego rozbrojenia czy też zmniejszenia niepewności po obu stronach, czyli otwarcia nowych kanałów komunikacji między Rosją, a Zachodem. W tym momencie jednoznacznie stają po stronie Stanów Zjednoczonych - tłumaczy dr Krzysztof Winkler.

Poza tym w audycji:

- Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Felieton Wojciecha Osińskiego.

- Spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego. Rozmowa z dr. hab. Kamilem Zajączkowskim, dyrektorem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

- Protesty przeciwko restrykcjom covidowym sparaliżowały stolicę Kanady. W Ottawie wprowadzono stan wyjątkowy, policja ogłosiła, że każdy, kto będzie usiłował materialnie wspierać protestujących, może zostać aresztowany. Odcięto też możliwość zakupy paliwa przez protestujących. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Posłuchaj
19:23 Jedynka/Więcej świata - 8.02.2022 Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie, protesty przeciwko restrykcjom covidowym w Kanadzie, brytyjscy żołnierze w Polsce (Jedynka/Więcej świata)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Kamil Zajączkowski (dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 17.32

DS