Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 25.03.2022

"Żadnych dyskusji ani negocjacji". Prof. Szczerski o sankcjach wobec Rosji

- Są trzy elementy wiarygodności i honoru Unii Europejskiej w tej wojnie: sankcje, otwarcie europejskiej perspektywy dla Ukrainy i pomoc krajom, które przyjęły uchodźców. To są rzeczy, wobec których nie powinno być nawet dyskusji ani żadnych negocjacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy ONZ.

Z jednej strony Trybunał Sprawiedliwości w Hadze określił rosyjską agresję na Ukrainie jako nielegalną i wezwał Rosję do natychmiastowego zaprzestania inwazji, natomiast z drugiej strony Rosja jest aktywnym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i nic sobie nie robi z wyroku organu sądowniczego ONZ.

Rosja w tej wojnie łamie wszelkie prawa, także humanitarne. To sytuacja niespotykana od dziesięcioleci. Nawet w konflikcie syryjskim prawa humanitarne były przestrzegane, a rola Czerwonego Krzyża była uznawana. Tutaj tego nie ma. Dlatego trudno spodziewać się, że Rosja będzie także przestrzegała tego typu wyroków na swój własny temat - komentuje prof. Krzysztof Szczerski.

Ekspert Jedynki zaznacza jednak, iż "to nie oznacza, że Rosja jest bezkarna". - Nie będzie bezkarna. W ONZ powstała grupa państw, które działają na rzecz tzw. odpowiedzialności Rosji w tej wojnie. Kiedy Ukraina wygra wojnę, będziemy się mocno domagać, żeby ci, którzy byli odpowiedzialni za tę masakrę, byli pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Na podstawie decyzji ONZ będzie zajmować się tym komisja śledcza w ramach mechanizmu praw człowieka, która niedługo rozpocznie pracę dokumentacyjną - wyjaśnia.

- Mam nadzieję, że wszystkie świadectwa i fakty, które zbierze komisja, a później działalność Trybunału i nacisk państw, wymuszą, że przywódcy rosyjscy, którzy są odpowiedzialni za tę wojnę, nie będą bezkarni - dodaje.

Trzy punkty honoru Unii Europejskiej

Prof. Krzysztof Szczerski zauważa, że to, co dzieje się obecnie w przypadku sankcji, izolowania i karania Rosji, jest testem wiarygodności całej społeczności międzynarodowej. - Ona zaczyna się tak naprawdę nie w ONZ, tylko w Europie. Jeżeli w Europie nie ma dzisiaj powszechnej zgody na bardzo mocne sankcje, to dlaczego mamy oczekiwać tego od świata? (…) Musimy jako Europa pokazać przywództwo i twardość - ocenia gość Jedynki.

Dlaczego Niemcy blokują wprowadzenie najmocniejszych sankcji wobec Rosji? - Są trzy punkty honoru Unii Europejskiej podczas tej wojny. Po pierwsze, nie dyskutować o sankcjach i drobnych wyjątkach w tych sankcjach, żeby obronić kawałek swojego biznesu, tylko raz, a poważnie wprowadzić sankcje, które uderzyłyby w Rosję (…). Te dyskusje na unijnym forum są czasami żenujące, kiedy próbuje się przemycić jedną czy drugą poprawkę do sankcji, żeby tylko jeden czy drugi biznes danego kraju europejskiego mógł dalej handlować z Rosją. To jest po prostu wstyd - twierdzi prof. Krzysztof Szczerski.

- Po drugie, otwarcie perspektywy europejskiej dla Ukrainy. Przestańmy wreszcie tę Ukrainę trzymać za drzwiami (…). Po trzecie, pomoc dla takich krajów jak Polska, które przyjęły uchodźców. To jest niebywałe, że wczoraj prezydent Francji mówił, że trzeba, tutaj słusznie, uruchomić fundusze dla krajów, które były importerami zboża z Ukrainy, a nie mówi, że trzeba uruchomić fundusze dla krajów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Jedno i drugie jest ważne - słyszymy.

. .

Wizyta Bidena. Ważny polityczny sygnał

W piątek (25.03) rozpoczyna się wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Amerykański przywódca spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz będzie miał specjalne wystąpienie. Co oznacza wybór Polski jako miejsca, z którego to przemówienie popłynie do całego świata?

- To jest bardzo ważny polityczny sygnał, mówiący o roli Polski w regionie, roli naszego kraju dla bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO, dla sojuszu polsko-amerykańskiego jako podstawy bezpieczeństwa w tej części Europy, ale także jest to wyraz uznania przez stronę amerykańską tego, jak Polacy zachowali się nie tylko w czasie wojny, ale również kryzysu humanitarnego - mówi prof. Krzysztof Szczerski.

Zdaniem prof. Krzysztofa Szczerskiego "nasza solidarność po raz kolejny otworzyła nam drogę do wielkiej, światowej polityki". - Ona pokazuje, że Polska jest krajem nie tylko zdolnym do obrony własnego terytorium i działa na rzecz bezpieczeństwa całego regionu, ale również jest krajem otwartym na pomoc dla innych i który może być wzorem zarówno, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i solidarność w sytuacji konfliktu na Ukrainie - dodaje.

Posłuchaj
26:31 Jedynka/Sygnały dnia - 25.03.2022 prof. Szczerski "Żadnych dyskusji ani negocjacji". Prof. Szczerski o sankcjach wobec Rosji (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: prof. Krzysztof Szczerski (stały przedstawiciel Polski przy ONZ)

Data emisji: 25.03.2022

Godzina emisji: 8.15

DS

1200x660_wiad-ukr_02.10.jpg