Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 11.04.2022

Prof. Karski: z niecierpliwością czekam na raport ws. katastrofy w Smoleńsku

Na dziś (11.04) Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało prezentację raportu ws. katastrofy smoleńskiej. - Jeśli okaże się, że są w kraju osoby winne, to polska prokuratura czy sądy mają jako pierwsze możliwość egzekwowania odpowiedzialności - mówi prof. Karol Karski, europoseł PiS.

YouTube/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" zauważa, że w zależności od tego, co ujawni raport ws. katastrofy smoleńskiej, możliwe będą również ewentualne działania szersze, o skali międzynarodowej. Dodaje jednocześnie, że rząd Donalda Tuska zrobił wiele, by prowadzenie postępowania przekazać stronie rosyjskiej. To wbrew obowiązującej umowie, regulującej kwestie wspólnego badania przyczyn tragedii. - Według tej umowy badania powinny być prowadzone wspólnie. Donald Tusk i jego rząd przekazali wyłączne kompetencje w tym zakresie stronie rosyjskiej - mówi prof. Karol Karski.

Decyzja Donalda Tuska i jego rządu ma daleko idące konsekwencje. Podstawowy materiał dowodowy w istocie oddano Rosjanom. - Bezpośrednim następstwem tych decyzji jest to, że wrak samolotu od 12 lat znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Władze tego państwa trzymają ten wrak jak jakieś trofeum - zwraca uwagę europoseł PiS i dodaje, że gdyby strona rosyjska nie miała nic do ukrycia, wrak Tu-154 dawno trafiłby do Polski - tym bardziej, że polski samolot wojskowy objęty jest immunitetem, a zgodnie z prawem międzynarodowym powinien być eksterytorialny.

. .

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Jak ukarać sprawców?

Prof. Karol Karski zapytany został również o sytuację na Ukrainie. Kolejne dni przynoszą przerażające informacje dotyczące zbrodni popełnianych przez Rosjan. - Sprawcy zbrodni na Ukrainie muszą ponieść odpowiedzialność. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby sama Rosja ukarała sprawców, ale zbrodnie spowodowane są funkcjonowaniem mechanizmu państwowego tego podmiotu i trudno się tego spodziewać - zauważa gość audycji.

Każde państwo ma prawo osądzić i ukarać sprawców, a w pierwszym rzędzie jest to Ukraina, której obywatele są ofiarami. - Od pewnego momentu zastanawiamy się, czy te działania nie spełniają kryterium ludobójstwa - podkreśla prof. Karski. Jednym z pomysłów na udokumentowanie działań wojsk rosyjskich jest powołanie Międzynarodowej Komisji, której przedstawiciele mieliby opisać wszelkie przypadki zbrodni.

Zdaniem gościa audycji osądzeniem mógłby zająć się natomiast Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. - Ukraina od roku 2015 jest stroną Statutu Trybunału, Rosja nie jest. Ale biorąc pod uwagę, że zbrodnie te popełniane są na terytorium Ukrainy, a ofiarami są jej obywatele, Trybunał może działać w tej sprawie - podsumowuje europoseł PiS.

Posłuchaj
26:46 S4_MP3 2022_04_11-08-15-00.mp3 Prof. Karol Karski był gościem Katarzyny Gójskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

Zobacz też:

***

Audycja: Sygnały dnia

ProwadzącyKatarzyna Gójska 

Gość: prof. Karol Karski (europoseł PiS)

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 8.15

mg