Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 02.06.2022

"KE wreszcie wywiązała się ze swojego obowiązku". Prof. Grabowska o zatwierdzeniu KPO

Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Odbudowy. - To jest pierwszy, najważniejszy krok w procedurze pozyskania środków na KPO. Bez decyzji Komisji nie byłyby możliwe dalsze zabiegi formalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa europejskiego.
Posłuchaj
  • "KE wreszcie wywiązała się ze swojego obowiązku". Prof. Grabowska o zatwierdzeniu KPO (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • Do Polski przyleciała z wizytą szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, by osobiście poinformować o zgodzie na Krajowy Plan Odbudowy.
  • Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy "to są środki, które pozwolą na unowocześnienie unijnej, a co za tym idzie - także polskiej gospodarki".
  • Polski KPO musi jeszcze formalnie zaakceptować Rada Unii Europejskiej.

Prof. Genowefa Grabowska uważa, że zaakceptowanie KPO przez Komisję Europejską "to jest pierwszy, najważniejszy krok w procedurze pozyskania środków na KPO". - Bez decyzji Komisji nie byłyby możliwe dalsze zabiegi formalne - komentuje.

- Czekaliśmy ponad rok, to jest przykre i nie ma na to usprawiedliwienia w traktatach. Jednak ważne jest, że dzisiaj doszliśmy już do takiego stanu, że te pieniądze są w naszym zasięgu - dodaje prof. Genowefa Grabowska.

Teraz decyzja Rady UE

Prof. Genowefa Grabowska wyjaśnia, że "skoro Komisja wreszcie wywiązała się ze swojego obowiązku i daje zielone światło, to 17 czerwca Rada Unii Europejskiej ma podjąć ostateczną decyzję". - Potem czekają nas już tylko wszystkie formalne i administracyjne zabiegi, żeby te pieniądze do Polski popłynęły. Chodzi o środki na realizację tych przedsięwzięć, które w KPO zostały szczegółowo wymienione - tłumaczy.

Ekspert Jedynki przyznaje, że polski rząd nie mógł bezczynnie czekać rok na unijne pieniądze, tylko musiał najpierw wyłożyć własne środki, aby realizować inwestycje związane z odbudową gospodarki. - Nasze inwestycje wpisane do KPO są realizowane za nasze budżetowe pieniądze, natomiast po ich zakończeniu rachunek będzie wysłany do Brukseli i sfinansowany z przyznanych nam środków. Dobrze, że ten spór się kończy i dobrze, że mamy wreszcie szansę na uczestniczenie w programie, który również finansujemy i na który daliśmy zobowiązanie poręczające, co do jego spłaty, ponieważ to są w części pożyczki - słyszymy.

Reforma sądownictwa

W porozumieniu między Polską a Komisją Europejską zapisano także tzw. kamienie milowe, czyli kolejne kroki, które muszą być podejmowane przez polskie władze, jeśli chodzi o reformę sądownictwa. Czy w związku z tym możliwe jest zablokowanie KPO na jakimś etapie?

- Sądzę, że nie. Z tego powodu, że ten element sporu polsko-unijnego został zamknięty w momencie podpisania porozumienia co do wskazań Komisji Europejskiej, co trzeba zmienić lub względnie wprowadzić do polskiego systemu sądowego - ocenia prof. Genowefa Grabowska.

Poza tym w audycji:

- 99. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wojenny raport Pawła Buszki. Rozmowa z dr. Adamem Eberhardtem, dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Polska podpisała kontakt zbrojeniowy na ponad 50 sztuk armatohaubic Krab dla Ukrainy. Materiał Aleksandra Ziemiańczyka.

Posłuchaj
19:37 Jedynka/Więcej świata - 2.06.2022 "KE wreszcie wywiązała się ze swojego obowiązku". Prof. Grabowska o zatwierdzeniu KPO (Jedynka/Więcej świata)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa europejskiego), dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 2.06.2022

Godzina emisji: 17.32

DS