Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 03.06.2022

Sto dni wojny na Ukrainie. Prof. Boćkowski: konfrontacja dyktatury z państwami demokracji

- Konfrontacja dyktatury z państwami demokracji to konfrontacja grona osób, które mogą zrobić wszystko, nie przejmując się społeczeństwem, z osobami, które muszą liczyć się ze zdaniem społeczeństwa z racji polityki, wyborów i wielu innych rzeczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wojnie na Ukrainie prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Jakie cele strategiczne Rosjanie chcą osiągnąć na Ukrainie?
Posłuchaj
  • Sto dni wojny na Ukrainie. Prof. Boćkowski: konfrontacja dyktatury z państwami demokracji (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • W trwającej już setny dzień wojnie na Ukrainie Rosjanie główne siły i środki kierują na zdobycie Donbasu. Tam rosyjska armia kolejną dobę ostrzeliwała z artylerii pozycje ukraińskie na całym odcinku frontu.
  • Ukraińscy żołnierze bronią swoich pozycji i powstrzymują szturmy, mimo przeważających sił wroga. Najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodzie ługańskim, gdzie Rosjanie mieli zająć większość miasta Siewierodonieck.
  • Według ukraińskich danych Rosjanie od 24 lutego, a więc od początku napaści na Ukrainę, stracili ponad 30 tys. żołnierzy. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez ukraińskie władze, w obronie swojego kraju ginie codziennie 50-100 ukraińskich żołnierzy, czyli 5-10 tys. od początku wojny.

Przy okazji setnego dnia wojny na Ukrainie brytyjski resort obrony opublikował podsumowanie, w którym znalazło się stwierdzenie, że - w ocenie Brytyjczyków - Rosjanie mają trochę sukcesów taktycznych, ale strategicznego ani jednego. Czy zgadza się z tym nasz gość?

- To jest kwestia zdefiniowania sukcesu strategicznego. Jeśli zakładamy, że głównym celem w pierwszych trzech dniach wojny było szybkie zdobycie Kijowa, rzucenie Ukrainy na kolana i całkowite podporządkowanie w stylu operacji krymskiej, tak żeby Zachód nie mógł zareagować, to faktycznie ten cel strategiczny kompletnie się nie udał - komentuje prof. Daniel Boćkowski.

Ekspert Jedynki zastanawia się, czy kolejnym celem strategicznym Rosjan może być zdobycie Donbasu, w tym obwodów donieckiego i ługańskiego. - Żeby powiedzieć, że Rosjanie mają te obszary pod pełną kontrolą lub je "wyzwolili"… Oczywiście to może być sukces strategiczny, ale pytanie: czy Rosjanie w ten sposób spoglądają? - dodaje.

Co Rosja chce osiągnąć?

- Moim zdaniem strategicznym sukcesem dla Rosji są przede wszystkim: wybrzeże Morza Azowskiego, lądowa droga na Krym, odcięcie Ukrainy od możliwości blokowania wody i zablokowanie ukraińskich portów. Jest to strategiczne, długofalowe działanie, które jest na razie skuteczne - ocenia prof. Daniel Boćkowski.

Gość Jedynki dodaje, że "następnym długofalowym działaniem jest bez wątpienia niszczenie infrastruktury ukraińskiej, co jest bardzo bolesne dla Ukrainy".

- Myślę, że tutaj jest jeszcze jeden cel strategiczny, który teraz wychodzi po stu dniach (…), czyli maksymalne zmęczenie Zachodu. Nie tyle można z Zachodem wygrać, co tylko [można - red.] zmęczyć tym zachodnie społeczeństwa. Konfrontacja dyktatury z państwami demokracji to konfrontacja grona osób, które mogą zrobić wszystko, nie przejmując się społeczeństwem, z osobami, które muszą liczyć się ze zdaniem społeczeństwa z racji polityki, wyborów i wielu innych rzeczy - słyszymy.

Przed Ukrainą dopiero ogromne problemy

Wojna trwa już sto dni głównie dlatego, że opór Ukraińców i ich determinacja w obronie własnego kraju, suwerenności, integralności terytorialnej są ogromne. Rosjanom nie udało się sparaliżować Ukrainy ani zniszczyć tego państwa czy też jego władz.

- Na dziś można powiedzieć, że rzeczywiście tego nie udało się zrobić. Pamiętajmy jednak, że Ukraina krwawi i traci ogromną liczbę ludzi. Ukraina traci sporą część swojej gospodarki oraz obszarów, na których uprawiała zboże. Ukraińcy to nie tylko ci zabici, ale też dziesiątki tysięcy rannych i okaleczonych ludzi, którzy nie będą już w stanie pracować i którymi trzeba będzie się opiekować (…). Przed Ukrainą dopiero są ogromne problemy, które mogą spowodować także zmęczenie społeczeństwa - zauważa prof. Daniel Boćkowski.

Poza tym w audycji:

- Sytuacja na wschodzie Ukrainy. Podsumowanie działań zbrojnych. Materiał Pawła Buszki.

- W Pradze odbyły się czesko-polskie konsultacje międzyrządowe. Dotyczyły m.in. energetyki, rozwoju infrastruktury, współpracy wojskowej, a także rosyjskiej agresji na Ukrainę. Materiał Katarzyny Semaan.

- W Londynie trwają obchody 70-lecia panowania królowej Elżbiety II. Poparcie dla monarchii jest wciąż duże, ale spada wśród młodych obywateli. Rozmowa z korespondentem Polskiego Radia Adamem Dąbrowskim.

Posłuchaj
19:04 Jedynka/Więcej świata - 3.06.2022 Sto dni wojny na Ukrainie. Prof. Boćkowski: konfrontacja dyktatury z państwami demokracji (Jedynka/Więcej świata)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia)

Data emisji: 3.06.2022

Godzina emisji: 17.32

DS

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku