Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 09.06.2022

Kampania na rzecz Ukrainy. Prof. Boćkowski: rola prezydenta RP jest istotna i bardzo trudna

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Portugalii to kontynuacja kampanii na rzecz Ukrainy. - Polska jest przedłużeniem interesów Ukrainy i rola prezydenta RP jest tutaj istotna i bardzo trudna - mówił na antenie Programu 1 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. W środę wieczorem prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem o zbliżającym się szczycie Dziewiątki Bukareszteńskiej i NATO.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą do krajów Europy Południowej (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Podróż prezydenta Andrzeja Dudy do Europy Południowej

Prezydent Andrzej Duda udał się z trzydniową wizytą do Portugalii, Włoch i Rumunii. Głównym tematem rozmów z przywódcami tych państw są konsekwencje wojny na Ukrainie - wśród nich bezpieczeństwo militarne, kryzys żywnościowy i integracja Ukrainy z Unią Europejską.

O przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Bradze z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą. Polski prezydent dzisiaj udał się do Rzymu na spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Podróż do Europy Południowej to także okazja do omówienia widma kryzysu żywnościowego czy kryzysu bezpieczeństwa.

- Z jednej strony prezydent Andrzej Duda, jeżdżąc na południe Europy, zbiera poparcie dla Ukrainy, z drugiej - myślę, że ważne jest pytanie, jakie są ostatecznie rachunki, o których oficjalnie można nie wiedzieć - ocenia prof. Daniel Boćkowski. - Oni patrzą bardziej na kryzys żywnościowy czy na sytuację na Morzu Śródziemnym, a tu zdobycie ich poparcia w obszarze ukraińskim będzie się wiązało z kwestią ich bezpieczeństwa na wypadek dalszych migracji - dodaje ekspert. 

Stosunki polsko-amerykańskie w czasie wojny na Ukrainie 

Andrzej Duda w środę rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem na temat wsparcia obu krajów dla Ukrainy. Prof. Boćkowski podkreśla, że relacje polsko-amerykańskie od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę mocno się zmieniły. - Amerykanie potrzebowali najbardziej wysuniętej bazy i wybór padł na Polskę - mówi gość Jedynki. - Polska staje się kluczowym punktem operacyjnym Stanów Zjednoczonych na kierunku wschodnim ze wszystkimi tego konsekwencjami - z jednej strony, jeżeli chodzi o politykę rosyjską, z drugiej strony, jeżeli chodzi o nasze relacje dotyczące pozyskiwania energetycznych surowców czy uzbrojenia - podsumowuje. 

Amerykańska broń dla Polski 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w czwartek, że trwają negocjacje na temat przyspieszenia dostaw amerykańskiego sprzętu wojskowego do Polski. Chodzi między innymi o systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, czołgi Abrams, wyrzutnie rakiet HIMARS i samoloty F-35.

- Amerykanie mają sporo sprzętu w Niemczech, mają magazyny w Polsce, ale bez wątpienia potrzebują, aby Polska, po pierwsze, posiadała taką strukturę wojsk pancernych, zmechanizowanych, która pozwalałaby być w pełni kompatybilnym z amerykańskim sprzętem i ludźmi, w momencie, w którym zaczynają się niepokoje, a po drugie - była pięścią mogącą chronić przed zakusami Federacji Rosyjskiej - mówi prof. Boćkowski. 

Posłuchaj
19:39 Jedynka/Więcej świata 9.06.2022.mp3 Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą do krajów Europy Południowej (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj także: 

W audycji również: 

- 106. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

- Ukraina przekazała Unii Europejskiej propozycje w sprawie siódmego pakietu sankcji przeciw Rosji - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, podkreślając, że dostawy broni od zachodnich partnerów nie wystarczą, aby powstrzymać Rosję. - Musimy zacząć pracować nad siódmym pakietem sankcji, który powinien obejmować m.in. całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i produktów petrochemicznych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Rozmowa z Katarzyną Żukrowską ze Szkoły Głównej Handlowej. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Katarzyna Żukrowska (SGH) 

Data emisji: 9.06.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku