Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 14.06.2022

Macron z wizytą w Rumunii i Mołdawii. "Francja ma aspiracje do odgrywania roli mocarstwa"

Emmanuel Macron ma się spotkać z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem i odwiedzić francuskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii. Jutro prezydent Francji odwiedzi Mołdawię. Pojawiają się też spekulacje dotyczące możliwości wizyty Macrona w Kijowie.

Wizyta w Rumunii

W Rumunii Emmanuel Macron odwiedzi jedną z trzech baz NATO, w których stacjonują francuscy żołnierze. We środę spotka się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Przywódcy dokonają wspólnie przeglądu oddziałów. Szacuje się, że od początku wojny na Ukrainie Francja wysłała do Rumunii około 550 swoich żołnierzy. 

- Francja jest krajem, który ma aspiracje do tego, żeby samodzielnie odgrywać rolę mocarstwa i w związku z tym podkreśla swój własny dorobek w ramach pewnej struktury i w ten sposób należy rozpatrywać fakt, że kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, to Francja zdecydowała się wzmocnić tę część obszaru natowskiego, wysyłając tam swoich żołnierzy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr hab. Bartłomiej Zdaniuk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jest to nieprzypadkowe miejsce, koło Konstancy, znajduje się tam lotnisko i to jest miejsce strategiczne, ponieważ jesteśmy na terenie samej Rumunii, ale tuż przy wybrzeżu Morza Czarnego, więc jest ułatwiony kontakt, połączenie do Bliskiego Wschodu i wielu innych miejsc - ocenia ekspert. 

Francja w przyjaźni z Mołdawią?

W środę prezydent Francji odwiedzi Mołdawię, gdzie spotka się z prezydent tego kraju Maią Sandu. - Komponent tej wizyty jest bardziej wielowątkowy niż w Rumunii - podkreśla gość Jedynki. - Trzeba zwrócić uwagę, że jest tu rola bezpośredniego kontaktu czy przyjaźni, która została zadzierzgnięta podczas pierwszej wizyty Mai Sandu w Paryżu w 2021 roku. Już wtedy te dwie postaci przypadły sobie do gustu i Francja od tamtego momentu wyraźnie zintensyfikowała swoją obecność w Republice Mołdawii. Widać było wyraźnie, że jest osobiste zainteresowanie prezydenta - wyjaśnia.  

Prezydent Mołdawii, podpisując formalny wniosek o przystąpienie jej kraju do Unii Europejskiej, mówiła: "Chcemy żyć w pokoju, demokracji i wolności". Zdaniem dr hab. Bartłomieja Zdaniuka, Macron przy okazji swojej wizyty w Mołdawii może chcieć zapowiedzieć, że kraj nie otrzyma statusu kandydackiego. - Macron przyjeżdża, żeby rozbroić sytuację i zapowiedzieć, że statusu kandydackiego te kraje nie otrzymają, a w to miejsce proponuje substytut w postaci wspólnoty politycznej - uważa. 


Posłuchaj
19:36 Jedynka/Więcej świata - 14.06.2022.mp3 Emmanuel Macron z wizytą w Rumunii i Mołdawii (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj też: 

 W audycji także: 

- Ochotnicy z 55 krajów ze wszystkich kontynentów dołączyli do Legionu Międzynarodowego, który powstał na Ukrainie w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej. Większość legionu stanowią Amerykanie i Brytyjczycy, następnie Polacy i Kanadyjczycy. Jest też duża grupa legionistów z krajów bałtyckich i krajów nordyckich - szczególnie z Finlandii. Korespondencja Pawła Buszki.

- Rosja nie ma szans na szturm na Kijów. Wojska ukraińskie przygotowane są do obrony stolicy przed wrogiem. Mówi o tym były szef ukraińskiego wywiadu zagranicznego gen. Mykoła Małomuż w rozmowie ze Swietłaną Miałyk. 

- Komisja Europejska krytykuje Wielką Brytanię i odrzuca możliwość renegocjacji umowy brexitowej. To reakcja na projekt brytyjskiej ustawy, przewidującej wprowadzenie zmian w zapisach dotyczących tzw. protokołu irlandzkiego. Chodzi o granicę między brytyjską Irlandią Północną a unijną Republiką Irlandii. Rozmowa z publicystką Elżbietą Królikowską-Avis, wieloletnią korespondentką mediów w Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr hab. Bartłomiej Zdaniuk (politolog, UW), Elżbieta Królikowska-Avis (wieloletnia korespondentka mediów w Wielkiej Brytanii)

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans