Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 15.06.2022

Wsparcie wojskowe dla Ukrainy. "Przegrana oznacza katastrofę NATO"

Amerykański sekretarz obrony zaapelował w Brukseli o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Lloyd Austin mówił o tym, otwierając spotkanie Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy, w skład której wchodzi ponad 45 krajów. Narada została zorganizowana przez Stany Zjednoczone na marginesie dwudniowego spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Kolejne dostawy broni dla Ukrainy 

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin podkreślił w Brukseli, że Ukraina pilnie potrzebuje kolejnych dostaw broni.

Szef Pentagonu dziękował za dotychczasowe wsparcie, ale apelował o zwiększenie dostaw wojskowych: "Nie możemy odpuszczać, nie możemy tracić tempa, bo stawka jest zbyt wysoka. Ukraina stoi w obliczu kluczowego momentu na polu bitwy. Nie możemy nie doceniać wyzwań. Rosja używa swojego ognia dalekiego zasięgu, by przytłoczyć ukraińskie pozycje. Więc musimy zintensyfikować nasze wspólne zobowiązanie wobec samoobrony Ukrainy"

- Rosja przedstawia tę wojnę jako wojnę z NATO i przegrana Ukrainy oznacza w wymiarze międzynarodowym katastrofę NATO - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. - Nie ulega żadnej wątpliwości, że NATO zaangażowało się w ten konflikt i słusznie, bo jest to obrona fundamentów porządku światowego i to jest obrona zasady, że dane państwo nie może napaść na inne i zabrać mu terytorium - słyszymy. 

Pomoc militarna od krajów europejskich 

Ukraina deklaruje, że potrzebuje 1000 haubic, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych oraz 1000 dronów. Zachód zaczął ostatnio dostarczać sprzęt zgodny z normami NATO-wskimi. Jednak jego rozmieszczenie wymaga czasu, podobnie jak przestawienie się Ukrainy z broni z czasów sowieckich, która się kończy, na nowoczesną, NATO-wską, bo do tego potrzebne jest przeszkolenie ukraińskich żołnierzy. 

Najbardziej zaangażowani w pomoc militarną są Polacy, Amerykanie i Brytyjczycy. - Przykładowo Niemcy realizują długofalową strategię, ale presja na nich wywierana na pewno będzie miała swój skutek - zaznacza prof. Grochmalski. - Niemcy mają ogromny przemysł zbrojeniowy, doskonały sprzęt artyleryjski i gdyby Niemcy pomagały jak USA i Polska, nie byłoby tyle ofiar po stronie dzieci i ludności cywilnej - ocenia gość Jedynki. 

Posłuchaj
20:42 Jedynka/Więcej świata - 15.05.2022.mp3 Ukraina potrzebuje wojskowego wsparcia (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj również: 

Poza tym w audycji:

- W Kijowie konferencja prasowa komisji ONZ ds. badania zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Korespondencja Pawła Buszki.

 - Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Biden stwierdził, że jest to jeden ze sposobów, by uniknąć dalszego wzrostu cen żywności, spowodowanego m.in. przez rosyjską agresję i blokowanie przez Rosję ukraińskich portów. Rozmowa z Marią Piechowską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

- Rząd Czech zaprezentuje priorytety swojej półrocznej prezydencji w Radzie UE, którą zacznie sprawować po Francji z początkiem lipca. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej), Maria Piechowska (PISM)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku