Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 21.06.2022

Iwona Wiśniewska: Rosjanie dopiero zaczęli zdawać sobie sprawę ze skali sankcji

Unijne sankcje wreszcie przynoszą efekty. Rosja jest rozsierdzona ograniczeniami tranzytowymi na granicy Litwy z Kaliningradem. - Rosjanie mieli nadzieję, że to rzeczywiście jest decyzja litewska i nie będzie tego wsparcia ze strony Unii, które pojawiło się rzeczywiście bardzo szybko - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Posłuchaj
  • Iwona Wiśniewska: Rosjanie dopiero zaczęli zdawać sobie sprawę ze skali sankcji (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • - Litwa, blokując tranzyt kolejowy objętych sankcjami towarów z Rosji, wdrożyła europejskie sankcje - poinformował w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
  • Josep Borrell podkreślił, że wbrew twierdzeniom Moskwy decyzja była uzasadniona i skonsultowana z Brukselą.
  • Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow grzmi jednak, że ta decyzja "jest pogwałceniem wszystkiego".

- Myślę, że Rosjanie dopiero zaczęli sobie zdawać sprawę ze skali (sankcji - red.). 18 czerwca weszły sankcje na tranzyt wyrobów metalowych i żelaznych, ale na początku lipca wejdą sankcje na wyroby z drewna, materiały budowlane i alkohol - komentuje Iwona Wiśniewska.

Z kolei od początku sierpnia będzie obowiązywało embargo na rosyjski węgiel, w grudniu na ropę, a w lutym na produkty naftowe.

Rosjanie szukają słabego punktu

Iwona Wiśniewska zauważa, że Rosjanie "rozpoczynając tę histerię, mieli nadzieję, że to rzeczywiście jest decyzja litewska i nie będzie tego wsparcia ze strony Unii, które pojawiło się rzeczywiście bardzo szybko". - To jest też tradycyjna gra rosyjska, tj. "sprawdźmy, co jesteśmy w stanie od tej Unii ugrać" - uważa gość Jedynki.

- Rosjanie szukają słabego punktu. Na wschodniej flance raczej ciężko będzie im znaleźć, ponieważ mam wrażenie, że wszystkie państwa z tego regionu mają świadomość, kim jest Rosja i jak z Kremlem należy postępować. Natomiast państwa na Zachodzie Europy są bardziej gotowe na szukanie kompromisów, co niestety za każdym razem jedynie rozjusza i powoduje kolejne akcje ze strony Kremla - wyjaśnia Iwona Wiśniewska.

Moskwa każdą chęć dialogu czy telefon z Paryża traktuje przecież jako ustępstwo i słabość.

Co zrobi Unia Europejska?

- Ze strony Komisji były już zapowiedzi, że zakres tranzytu jest częścią pakietu sankcyjnego przyjętego przez Unię, ale Josep Borrell pojedzie jeszcze raz i wszystko sprawdzi - zauważa Iwona Wiśniewska.

Ekspert Jedynki dodaje, że w tej chwili między europejskimi stolicami trwają dyskusje, jak powinny się zachować. - Są też zobowiązania, które Unia przyjęła na siebie przed rozszerzeniem Wspólnoty o państwa bałtyckie. To wtedy (ze strony Rosji - red.) nastąpiło wykorzystanie obwodu kaliningradzkiego do rozgrywki z Unią Europejską - słyszymy.

Poza tym w audycji:

- Wygląda na to, że Szwecja i Finlandia nie zostaną przyjęte do NATO podczas szczytu w Madrycie. Turcja stawia bardzo twarde warunki. Gość: dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.

- 118. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport Pawła Buszki.

- Rosja ograniczyła możliwości przesyłu ropy z Kazachstanu przez port w Noworosyjsku, czyli kluczowym punkcie na szlaku eksportu surowca z tego kraju do Europy. W odpowiedzi strona kazachstańska zablokowała na swoim terytorium 1,7 tys. rosyjskich wagonów z węglem. Poinformowała o tym ukraińska agencja UNIAN. Materiał Michała Strzałkowskiego.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Iwona Wiśniewska (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 17.32

DS

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku