Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 24.06.2022

Ukraina krok bliżej do UE. Maria Piechowska: potrzebna będzie dalsza mobilizacja

Ukraina i Mołdawia są od wczoraj kandydatami do Unii Europejskiej. Status nadali im przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli. To pierwszy krok na drodze do członkostwa we Wspólnocie. Jak będzie wyglądała droga Ukrainy do pełnego członkostwa w UE? Jakie reformy czekają kraj, jego system prawny i administrację?
Posłuchaj
  • Jak będzie wyglądała droga Ukrainy do pełnego członkostwa w UE? (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Droga do UE 

Status kandydata to dopiero pierwszy krok na drodze do Unii. Kolejnym będzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. W tej sprawie zgodę będą musiały dać jednomyślnie państwa członkowskie na podstawie raportów Komisji Europejskiej o postępach w spełnianiu warunków. Same negocjacje mogą trwać latami. Ale mimo że przyjęcie Ukrainy, a także Mołdawii, do Unii może zająć, jak się przewiduje, co najmniej dekadę, to decyzja podjęta dziś na szczycie jest symboliczna, pokazuje, że kolejne kraje dawnego ZSRR zbliżają się do Unii, opuszczając rosyjską strefę wpływów.

- W tym momencie dla Ukrainy status kandydata jest niesamowicie ważny, dla narodu i społeczeństwa, które walczą każdego dnia - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maria Piechowska z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Ukraińcy muszą mieć też świadomość, że walczą po coś, co jest kontynuacją ich wyboru strategicznego - dopowiada. 

Reformy, system prawny, administracja 

Jak podkreśla gość Jedynki, Unia Europejska narzuca pewne reformy. - Żeby Ukraina mogła być członkiem Unii Europejskiej, musi zreformować dość mocno niektóre obszary i np. kwestia przeciwdziałania korupcji jest bardzo ważnym elementem tej drogi do Unii - wskazuje. - Dochodzi do tego kwestia reformy sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego. Ważna jest także walka z oligarchami i niepozwalanie im na to, żeby rządzili państwem. (...) Skutki reform odczuje społeczeństwo, które nie będzie musiało płacić skorumpowanym urzędnikom i ludzie będą mogli żyć normalnie, na przejrzystych zasadach -  ocenia ekspert. 

- Trzeba mieć świadomość, że Ukraina podpisała umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, więc te reformy się dzieją. Sytuacja od czasu wojny się coraz bardziej poprawiała - kontynuuje. 

Maria Piechowska na pytanie, co będzie największym wyzwaniem Ukrainy na drodze do UE, odpowiada, że kluczowym elementem będzie utrzymanie mobilizacji. - Dzisiaj Ukraińcy są bardzo mocno zmobilizowani, jednak zobaczymy, czy taki stan się utrzyma - podkreśla gość Jedynki. - Jest chęć zmiany reform, ale jest też kwestia tego, czy politycy będą w stanie dalej być zjednoczeni i czy nie zaczną się wewnętrzne wojny w kraju - uważa. 


Posłuchaj
23:06 Jedynka/Więcej świata - 24.06.2022.mp3 Jak będzie wyglądała droga Ukrainy do pełnego członkostwa w UE? (Więcej świata/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

- Podsumowanie Szczytu UE - Ukraina i Mołdawia zostały krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów członkowskich, zatwierdzając rekomendację KE w tej sprawie - relacja Beaty Płomeckiej. 

- Europejskie aspiracje Gruzji nie w pełni zaspokojone - unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli postanowili uznać europejską perspektywę Gruzji, ale nie poszli w tym przypadku tak daleko jak w sprawie Ukrainy i Mołdawii - relacja Macieja Jastrzębskiego. 

Już w tysiącach szacowana jest liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, do którego doszło w środę w  Afganistanie. Jak pisze Reuters, jest to najbardziej śmiercionośne trzęsieni ziemi w kraju od 20 lat. Mimo że kraj jest w politycznej izolacji, to jednak niektóre kraje zdecydowały się ruszyć z pomocą dla poszkodowanych mieszkańców. Felieton Katarzyny Semaan. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Maria Piechowska (PISM)

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 17.33

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku