Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 27.06.2022

Johnson o utrzymaniu poparcia dla Ukrainy. Ekspert: myślę, że wiele państw podziela jego pogląd

Po przybyciu do Niemiec, gdzie w niedzielę rozpoczął się szczyt grupy G7, premier Wielkiej Brytanii powiedział, że Zachód musi zachować jedność w obliczu rosyjskiej agresji. - Informacje, które do nas dochodzą, nie pokazują Rosji jako kraju, który kocha pokój. To jest dość brutalna wojna, która dzieje się na naszych oczach i to przekonuje wszystkich - mówi w "Więcej świata" prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 
Posłuchaj
  • Podczas szczytu grupy G7, premier Wielkiej Brytanii powiedział, że Zachód musi zachować jedność w obliczu rosyjskiej agresji (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Boris Johnson powiedział, iż zasadą jest to, że ​​na wolny, suwerenny kraj, jakim jest Ukraina, nie należy najeżdżać siłą i siłą zmieniać jego granic. Podkreślił, że konsekwencje tego, co się dzieje, dla świata są trudne. Jak mówił "Cena wycofania się, cena pozwolenia Putinowi na odniesienie sukcesu… byłaby znacznie, znacznie wyższa". 

Inflacja spowodowana wojną bardzo wysoka 

Polityk zwrócił też uwagę na rosnące zmęczenie wojną i zobowiązał się do zapewnienia Ukrainie dalszego "politycznego, wojskowego i finansowego wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej". 

Jak powiedział rzecznik brytyjskiego rządu, "premier obawia się, że nie wszyscy skupią się na tej kwestii ze względu na pewne problemy globalne, z którymi się borykamy. Choćby przez inflację na całym świecie". 

- Mieliśmy przez COVID-19 mniejsze dochody, a większe wydatki, mieliśmy lockdowny, a teraz jest wojna. Przewidywania, czyli różnego działania spekulacyjne, które wiążą się z zapowiedziami, że będzie mniej żywności i będą problemy z surowcami energetycznymi, rzutują na ceny - wyjaśnia gość Jedynki. - Zgadzam się z Borisem Johnsonem, który mówi, że będzie gorsza sytuacja, gdyby zwyciężył Putin, ponieważ to oznaczałoby atak na Polskę i kraje bałtyckie - ocenia ekspert. 

Posłuchaj
20:40 Jedynka/Więcej świata - 27.06.2022.mp3 Podczas szczytu grupy G7 premier Wielkiej Brytanii powiedział, że Zachód musi zachować jedność w obliczu rosyjskiej agresji (Więcej świata/Jedynka)

 

Alternatywa dla chińskich funduszy

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas pierwszego dnia obrad przywódców państw G7 w niemieckim Elmau zapewniała, że UE zmobilizuje 300 mld euro w ciągu pięciu lat, by sfinansować infrastrukturę w krajach rozwijających się i zniwelować chińską Inicjatywę Pasa i Szlaku. - Chińczycy wbrew pozorom nie inwestowali za dużo swoich środków, tylko raczej mobilizowali kraje, przez które przebiega ta inicjatywa do inwestowania, tłumacząc, że to będzie korzystne rozwiązanie - podkreśla prof. Żukrowska. - Ten Pas nie jest czymś, co można wykorzystać, czyli może się okazać, że konkurencja może zwyciężyć, tym bardziej, że stawia się na stworzenie lepszego świata - wyjaśnia ekspert. 

Czytaj również: 

Poza tym w audycji:

- Kijów pozostaje celem dla Rosjan. Jest o tym przekonany pierwszy zastępca naczelnika kijowskiej miejskiej administracji państwowej Mykoła Povoroznyk. Według niego potwierdzają to niedzielne rosyjskie ataki rakietowe na Kijów. W wyniku uderzenia uszkodzeniu uległ budynek mieszkalny w jednej z centralnych dzielnic miasta oraz przedszkole. Pomocy ofiarom udzielają ukraińscy ratownicy i lekarze. Są też ofiary ataków rakietowych. Rozmowa Svietłany Miałyk. 

- Na cztery dni przed wybuchem wojny na Ukrainie Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Zapis rozmowy opublikowała telewizja France 2. Dowiadujemy się z niej m.in., że prezydenci zwracają się do siebie na ty, a prezydent Rosji w trakcie rozmowy jest na siłowni. Rozmowa kończy się, gdy Macron zaproponował Putinowi spotkanie z Joe Bidenem. Rozmowa z Jarosławem Guzym z Polskiej Agencji Prasowej. 

- Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wykazał zainteresowanie francuską propozycją poszerzenia wspólnoty politycznej poza Unię Europejską. Poinformowały o tym francuskie władze. Do propozycji Francji odniósł się także rzecznik Downing Street, który stwierdził, że "Londyn od zawsze szukał sposobów na partnerstwo z podobnie myślącymi krajami demokratycznymi" w związku z czym "rozważy taki pomysł". Równocześnie podkreślił, że Wielka Brytania wystąpiła z UE, aby mieć kontrolę nad sytuacją migracyjną na swojej granicy - "i to się nie zmieni". 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (SGH), Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 17.33

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku