Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 14.07.2022

Prof. Łukasz Fyderek: bezpieczeństwo Izraela jest ważne dla Amerykanów

Joe Biden zapewnia, że Stany Zjednoczone będą wspierać Izrael. Amerykański prezydent rozpoczął wczoraj jedną z najważniejszych wizyt swojej prezydentury. Przywódca USA odwiedza Izrael, Zachodni Brzeg, a w weekend poleci też do Arabii Saudyjskiej.
Posłuchaj
  • Joe Biden zapewnia, że Stany Zjednoczone będą wspierać Izrael (Więcej świata/Jedynka)
  • Stany Zjednoczone nie dopuszczą, by Iran wyprodukował broń atomową. Taką deklarację złożył w Izraelu amerykański prezydent Joe Biden. 
  • Joe Biden oraz izraelski premier Yair Lapid podpisali w Jerozolimie wspólną deklarację o współpracy wojskowej.
  • W piątek po południu prezydent USA poleci do Arabii Saudyjskiej. Ma tam m.in. negocjować zwiększenie eksportu saudyjskiej ropy i gazu wobec embarga na import surowców z Rosji.

Porozumienie na drodze dyplomacji 

Wizyta w Jerozolimie to pierwsza część podróży amerykańskiego przywódcy na Bliski Wschód. Jednym z jej wspólnych mianowników jest właśnie kwestia zagrożenia ze strony Iranu. Joe Biden oraz izraelski premier Yair Lapid podpisali w Jerozolimie wspólną deklarację o współpracy wojskowej. Jej częścią jest właśnie zapewnienie USA, że nie dopuszczą, by Iran wyprodukował broń atomową.

Prezydent USA mówił w Izraelu, że chce przede wszystkim porozumienia z Iranem na drodze dyplomacji. Od kilkunastu miesięcy wspólnota międzynarodowa rozmawia z irańskimi władzami na temat ewentualnej nowej umowy atomowej. Postępów w negocjacjach jednak na razie nie ma. "Przedstawiliśmy Irańczykom i władzom warunki na które możemy się zgodzić, by powrócić do tej umowy. Czekamy na ich odpowiedź. Nie wiem, kiedy to nastąpi, ale nie będziemy czekali w nieskończoność" - zaznaczył. 


- Joe Biden próbuje przekonać Izraelczyków, że podpisanie traktatu nuklearnego z Iranem, zwiększy ich bezpieczeństwo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. - Amerykański prezydent zwraca uwagę na to, jaka będzie pozycja Izraela, kiedy ten zdobędzie broń atomową. Drugim ważnym komunikatem jest to, że polityka USA wobec Izraela się nie zmienia i jego bezpieczeństwo jest ważne dla Amerykanów - podkreśla ekspert. 

Zwiększenie eksportu ropy naftowej i gazu 

W piątek po południu prezydent USA poleci do Arabii Saudyjskiej. Ma tam m.in. negocjować zwiększenie eksportu saudyjskiej ropy i gazu wobec embarga na import surowców z Rosji. Równocześnie jednak amerykański prezydent będzie musiał zmierzyć się z kwestią praw człowieka w saudyjskim królestwie, które są kością niezgody między administracjami w Waszyngtonie i Rijadzie. - Pamiętajmy, że Biden starał się izolować Arabię Saudyjską po tym, jak rządzący tym krajem następca tronu prawdopodobnie rozkazał zamordować dziennikarza ziemi tureckiej, który był rezydentem amerykańskim, a zatem dla niego jest to trudny moment - uważa gość Jedynki. - Z naszego punktu widzenia ważny jest wątek energetyczny i to czy Arabia Saudyjska zechce docenić gest Bidena, który jest dla niego politycznie bardzo kosztowny, i rzeczywiście zwiększyć wydobycie surowców - podkreśla prof. Fyderek. 

- Z punktu widzenia polityki bliskowschodniej bardzo ważne jest to, że Joe Biden będzie starał się zachęcać Arabię Saudyjską i Izrael do zbliżenia się pomiędzy sobą w obliczu zagrożenia dla obu tych państw ze strony Iranu - kontynuuje rozmówca Michała Strzałkowskiego. 


Posłuchaj
18:15 Jedynka/Więcej świata - 14.07.2022.mp3 Joe Biden zapewnia, że Stany Zjednoczone będą wspierać Izrael (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Poza tym w audycji:

- Komisja Europejska zezwoliła na tranzyt kolejowy do Kaliningradu przez terytorium wspólnoty niektórych towarów objętych unijnymi sankcjami. Zdaniem litewskich ekspertów i polityków decyzja ta może być groźna, ale zostanie w Wilnie przyjęta z pokorą. Korespondencja Kamila Zalewskiego z Wilna oraz rozmowa z prof. Włodzimierzem Marciniakiem, byłym ambasadorem Polski w Rosji. 

- Święto Narodowe Francji. W Paryżu parada francuskich wojsk na Polach Elizejskich z udziałem żołnierzy zaangażowanych w misjach NATO wokół Ukrainy oraz pocztów sztandarowych z państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski Francuzi chcą tym sposobem pokazać jedność Europy w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Korespondencja Stefana Foltzera z Paryża.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Włodzimierz Marciniak (były ambasador Polski w Rosji), prof. Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ)

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 17.33

IAR/ans