Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 07.04.2012

Śladami pierwszych chrześcijan (wideo)

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski mówił w radiowej Jedynce, że pielgrzymi w Jerozolimie stąpają ścieżkami Jezusa Chrystusa.
JerozolimaJerozolimaGlow Images/East News

W Bazylice Bożego Grobu łaciński patriarcha Jerozolimy odprawił rano jedną z najważniejszych mszy wielkanocnych - Wigilię Paschalną. W polskich kościołach to nabożeństwo jest odprawiane w sobotni wieczór. Wigilia Paschalna co roku jest kulminacją wielkanocnych uroczystości w Jerozolimie. O miejscach wartych odwiedzania w czasie Wielkanocy mówił w "Sygnałach dnia" ksiądz Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Jedno z najważniejszych miejsc to Wieczernik, który znajduje się na Górze Syjon. Obok jest Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Mari Panny, następnie Getsemani w Ogrodzie Oliwnym- to jest kościół który upamiętnia pojmanie Jezusa. Ważne miejsca, to także kościół św. Piotra O Pianiu Koguta, który upamiętnia sąd nad Chrystusem, który odbył się przed Sanhedrynem. Potem mamy kościół na miejscu Twierdzy Antonia, gdzie odbył się sąd nad Chrystusem przed Piłatem. No i wreszcie to, co najważniejsze Bazylika Grobu Bożego - zaznacza.

Odwiedzając miejsca drogi krzyżowej w Jerozolimie mamy świadomość, że pokonujemy podobną trasę co Jezus Chrystus. - Jeżeli w Polsce mamy pamiątki, które liczą sobie kilkaset lat, to już to jest coś znaczącego i wielkiego. Natomiast w Ziemi Świętej ten tradycyjny szlak drogi krzyżowy, został ustawiony na dobre mniej więcej w XII wieku, ale oczywiście ustalony nie przypadkowo, lecz ustalony na podstawie pradawnej jerozolimskiej tradycji.

Miejsce i czas ukrzyżowania Chrystusa znamy z przekazów pierwszych chrześcijan i z ewangelii. - Jezus został ukrzyżowany o szóstej godzinie dnia, to jest bardzo ważne. Chrystus wisiał na krzyżu do dziewiątej godziny dnia. Tutaj świadectwo ewangelii jest pewne i zgodne. Natomiast jeżeli chodzi o miejsce, to nośnikiem naszej wiedzy jest pamięć pierwszych chrześcijan.
Wigilię Paschalną rozpoczyna liturgia światła, symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa. Wierni przynoszą ze sobą lampki, które odpalają od świecy i po uroczystościach zanoszą do domów. Co roku sobotnia msza jest w Jerozolimie nie jest odprawiana wieczorem, ale wczesnym rankiem. Wynika to z tak zwanego status quo, czyli z przyporządkowanych poszczególnym grupom godzin odprawiania mszy. Czas, który dane wspólnoty chrześcijańskie mają do dyspozycji w Bazylice, jest ściśle oznaczony i limitowany.

Rozmawiał Mariusz Syta.

aj