Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 18.04.2012

Bogdan Zdrojewski: powinien powstać fundusz na rzecz misji publicznej

Minister kultury złożył w ”Sygnałach dnia” życzenia z okazji 86. urodzin Programu Pierwszego Polskiego Radia i przedstawił wizję finansowania mediów publicznych. Jego zdaniem ten problem powinien zostać rozwiązany do końca roku.
Minister kultury Bogdan ZdrojewskiMinister kultury Bogdan ZdrojewskiPolskie Radio

Bogdan Zdrojewski podkreślił w Jedynce, że nad rozwiązaniem problemu finansowania mediów zastanawiają się szefowie resortów gospodarki i finansów. - W tym roku powinny zapaść rozstrzygnięcia, które umożliwią dalsze pełnienie misji publicznej - zapowiedział szef resortu kultury.

Minister powiedział, że jest zwolennikiem stworzenia funduszu misji publicznej. Taki fundusz mógłby być adresowany nie tylko do mediów publicznych, lecz także do rozgłośni i stacji prywatnych, którym również zdarza się realizować misję.

Dziennikarze „Sygnałów dnia” przypomnieli rozmowę z 12 listopada 2007 roku. Tuż przed objęciem stanowiska ministra kultury Bogdan Zdrojewski przyznał, że Platforma Obywatelska planuje zniesienie abonamentu radiowo-telewizyjnego, a w konsekwencji - finansowanie mediów publicznych z dotacji budżetowych. Minister mówił wówczas, że redukcja abonamentu następowałaby na raty, w pierwszej kolejności zniesione byłyby opłaty dla emerytów i rencistów.

Po pięciu latach Bogdan Zdrojewski zapewnia, że ten scenariusz się sprawdza: - Raty są realizowane. Ministerstwo kultury dofinansowuje pojedyncze przedsięwzięcia radiowe i telewizyjne. Oczywiście dotacja jest niewystarczająca, ale nikt w 2007 roku nikt nie mógł przewidzieć światowego kryzysu finansowego - mówi minister w Jedynce.

Według ministra z kryzysu powoli wychodzimy, wzrasta też budżet resortu kultury. Niektórzy eksperci zauważają jednak, że w latach 2007-2008 finansowanie mediów publicznych było na poziomie 800 mln zł, a teraz spadło do poziomu 400 mln zł. W odpowiedzi Bogdan Zdrojewski zapewnia, że media publiczne nie upadną. - To fragment polskiej racji stanu. Polska jest za dużym państwem aby nie mieć mediów publicznych w strukturze odpowiedzialności państwa - podkreślił.

Minister przypomniał też, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz władze radia i telewizji starają się o integrację rozgłośni oraz stacji w regionach. Dodał, że jest za ich utrzymaniem, ale i zwolennikiem ich bliższej współpracy tak, by stały się bardziej skuteczne, a mniej kosztowne.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Bogdan Zdrojewski zwrócił też uwagę, że formą pomocy dla Polskiego Radia stanie się podpisana ostatnio umowa pomiędzy władzami radia i telewizji, która dotyczy digitalizacji i udostępnienia cennych zasobów archiwalnych.

Z gościem "Sygnałów dnia" rozmawiali Roman Czejarek, Krzysztof Grzesiowski i Tadeusz Sznuk.

agkm