Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 23.06.2012

Andrzej Siezieniewski (prezes PR): media publiczne to ważna część systemu demokratycznego

Właściwe ustawodawstwo, odpowiednie finansowanie, profesjonalne zarządzanie gwarantujące niezależność redakcyjną - oto najważniejsze potrzeby mediów publicznych według deklaracji Europejskiej Unii Nadawców, popartej w Strasbourgu przez prezesa PR.
Prezydent EBU Jean-Paul Philippot oraz prezes Polskiego Radia Andrzej SiezieniewskiPrezydent EBU Jean-Paul Philippot oraz prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski
Posłuchaj
  • Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia o deklaracji Europejskiej Unii Nadawców
  • Jean-Paul Philippot, prezydent EBU o przyjętej deklaracji
  • Relacja z 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Nadawców
Czytaj także

"Inspirowanie społeczeństwa - deklaracja kluczowych wartości mediów publicznych" - ten dokument zaprezentowano podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Nadawców. Jego celem jest poszukiwanie wspólnych wartości łączących media publiczne w Europie. - Rozpoczynając pracę nad deklaracją, Zarząd odczuwał wyraźną potrzebę podkreślenia znaczenia naszej pracy, naszych celów i ambicji, jako mediów sektora publicznego, szczególnie w odniesieniu do świata zewnętrznego - stwierdza Jean-Paul Philippot, prezydent EBU.

Przyjęta deklaracja stanowi m.in.: "Media publiczne są związane z kluczową europejską tradycją jednoczesnego służenia potrzebom demokratycznym, kulturowym i społecznym każdego społeczeństwa w Europie. Jesteśmy zaangażowani w sprawy publiczne w perspektywie całościowej; z naszych usług można korzystać nieodpłatnie w określonych punktach w przestrzeni i czasie, które są zgodne z zapotrzebowaniem użytkowników. Chcemy odgrywać istotną i definiującą rolę w procesie gwarantowania wolności wypowiedzi oraz dzielenia się różnorodnymi, pluralistycznymi poglądami."

Treść deklaracji EBU

- To bardzo ważny dokument - podkreśla Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia. - Europejska Unia Nadawców, która zrzesza ponad pięćdziesiąt krajów europejskich i pozaeuropejskich, postanowiła przypomnieć, że media publiczne są ważną częścią systemu demokratycznego - dodaje.

Andrzej Siezieniewski wyjaśnia, że deklaracja jest odpowiedzią na dyskusję o sensie istnienia mediów publicznych oraz ich roli. - Unia Nadawców przypomniała te wszystkie atuty, zalety mediów publicznych, które wpływały na kształtowanie się społeczeństw w Europie i nadal są ważne dla utrzymywania systemu demokratycznego - tłumaczy. Zdaniem prezesa PR to niezwykle ważne, zwłaszcza w sytuacji, w jakiej obecnie znajdują się media. - Technologia zmieniła się tak bardzo, że klasyczne nadawanie medialne jest już działaniem archaicznym. Dzisiaj musimy rozważać nadawanie na wszystkich możliwych platformach. To także domena działania mediów publicznych - podkreśla. W opinii Siezieniewskiego rządy krajów powinny być zobligowane do tego, żeby mediom publicznym zapewnić możliwość realizowania swoich zadań na wszystkich możliwych nowoczesnych platformach komunikacji ze słuchaczami.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Deklaracja Europejskiej Unii Nadawców została przetłumaczona już na język polski. - Będziemy chcieli rozesłać ją do całej naszej klasy politycznej przypominając, że te media są i że upomina się o nie Europejska Unia Nadawców - informuje prezes Polskiego Radia.

Europejska
Europejska Unia Nadawców

Europejska Unia Nadawców skupia publiczne radia i telewizje w Europie. Powstała w 1950 roku, ma służyć wymianie programów między nadawcami publicznymi, realizacji wspólnych produkcji i wydarzeń kulturalnych. Dzięki EBU w całej Europie widzowie mogą oglądać choćby konkurs Eurowizj, a słuchacze Polskiego Radia słuchać koncertów realizowanych przez europejskiej publiczne stacje radiowe.