Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.04.2013

Nie kradnij własności intelektualnej

26 kwietnia to światowy Dzień Ochrony Własności Intelektualnej. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę ochrony praw autorskich, patentów i znaków towarowych.
Nie kradnij własności intelektualnejGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak o ochronie własności intelektualnej (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Relacja Agnieszki Jas z konferencji o ochronie dóbr intelektualnych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

A miejscem, gdzie ostatnio najczęściej dochodzi do naruszeń praw autorskich i właścicielskich jest Internet.

Wśród społeczeństwa narasta świadomość potrzeby ochrony dóbr intelektualnych. Ale w różnych grupach społecznych jest ona różna. - Studenci posiadają już dużą wiedzę w tej materii potrzebną do rozbudzenia świadomości o znaczeniu praw własności intelektualnej dla ich własnego rozwoju - ocenia Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego. Bo chronią w ten sposób własną kreatywność.

Gość radiowej Jedynki uważa, że zbyt niska świadomość potrzeby ochrony własności intelektualnej jest wśród przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. Alicja Adamczak zwraca uwagę na konieczność edukacji społeczeństwa przy wykorzystaniu różnych form. Powinno zacząć się już na etapie szkoły powszechnej.

Ten brak edukacji powoduje, że bardzo często do ochrony nie są zgłaszane własne rozwiązania, które są upubliczniane i tracą tzw. zdolność patentową w przypadku wynalazków, bądź ochronną.

W Warszawie w piątek zorganizowano konferencję po hasłem "Własność intelektualna w Internecie. Jak korzystać, by nie naruszać. Jak chronić, by nie ograniczać".

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Kamila Terpiał-Szubartowicz.

(ag)