Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 04.07.2013

Egipt: wydarzenia niejednoznaczne, armia wraca do gry?

- Przedstawiciele Unii z entuzjazmem przyjęli protesty domagających się więcej wolności ludzi, z drugiej strony niepokoi nas rola armii. Europa powinna dać jasno do zrozumienia, że transformacja, którą obserwujemy, powinna prowadzić do pełnej demokracji - mówił w Jedynce europarlamentarzysta Koert Debeuf.
Egipcjanie świętują po obaleniu prezydenta MursiegoEgipcjanie świętują po obaleniu prezydenta MursiegoPR/W. Cegielski

Po obaleniu przez armię prezydenta Mohammeda Mursiego, nowym szefem państwa został Adli Mansur, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem byłego ambasadora Polski w Egipcie prof. Jana Natkańskiego, z przewrotu płynie ważny przekaz dla partii religijnych - "bierzcie udział w polityce, ale pamiętajcie, że są jeszcze inni partnerzy, nie dążcie do dominacji". - Bractwo Muzułmańskie, wbrew temu, co mówiło się na początku, prowadziło do dominacji. Wyalienowało i skonfrontowało ze sobą wszystkie pozostałe siły, łącznie z tymi poza partią: kręgi kulturowe czy korpus sądownictwa - podkreślił.

Zamach stanu w Egipcie - czytaj więcej>>>

W rozmowie z Dariuszem Rosiakiem i Michałem Żakowskim nie wyklucza, że niektórym z przywódców Bractwa zostaną postawione zarzuty działania wbrew prawu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Wojciech Cegielski na żywo z Kairu relacjonował wydarzenia oraz rozmawiał z Egipcjanami o ich ocenie rządów prezydenta Mursiego i zachodzących zmianach. Sytuację komentował także specjalny wysłannik Parlamentu Europejskiego - Koert Debeuf.

"Więcej świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 18.15

''