Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 20.07.2013

Brazylia: Światowe Dni Młodzieży w cieniu protestów społecznych

- Wszyscy zadają sobie pytanie, czy w czasie Światowych Dni Młodzieży protesty będą. Jedni twierdzą, że nie, inni, że tak, bo to okazja do pokazania się - relacjonuje z Brazylii ks. Wojciech Mikulski podkreślając, że protesty związane są z korupcją władz.
Konstrukcja na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. 25 lipca papież Franciszek odprawi tu Mszę Św. dla uczestników 28. Światowych Dni MłodzieżyKonstrukcja na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. 25 lipca papież Franciszek odprawi tu Mszę Św. dla uczestników 28. Światowych Dni MłodzieżyPAP/EPA/ANTONIO LACERDA
Posłuchaj
  • 28. Światowe Dni Młodzieży: Krzysztof Jacek Hinz i ks. Wojciech Mikulski o protestach w Brazylii (Świat w Jedynce)
Czytaj także

28. Światowe Dni Młodzieży rozpoczęły się 16 lipca 2013 Tygodniem Misyjnym, w trakcie którego młodzi ludzie aklimatyzują się w nowym miejscu, a diecezje przygotowują do obchodów centralnych (23-28 lipca).

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

- W Rio nie czuć jeszcze do końca atmosfery ŚDM, młodzież jest jeszcze w rozproszeniu, rozjechała się po diecezjach Brazylii. Dzięki temu poza Rio jest atmosfera radości i entuzjazmu - powiedział specjalny wysłannik Polskiego Radia na 28. Światowe Dni Młodzieży ks. Wojciech Mikulski.

Relacje ks. Wojciecha Mikulskiego w "Popołudniu z Jedynką" od poniedziałku do piątku (22-25 lipca) ok. godz. 16.50. Zapraszamy do słuchania!

Bezpośrednią przyczyną wybuchu gwałtownych protestów społecznych w Brazylii była czerwcowa podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Wśród głosów protestujący dominuje jednak naczelne żądanie, by zamiast przeznaczać miliony na organizację mistrzostw świata w piłce nożnej czy igrzysk olimpijskich, trafiły one do służby zdrowia i na edukację. Brazylijczycy obawiają się także, że koszty wizyty papieża Franciszka z okazji ŚDM również obciążą ich kieszenie. Dla głowy Kościoła katolickiego będzie to pierwsza zagraniczna wizyta od rozpoczęcia pontyfikatu.

Były ambasador RP w Brazylii Jacek Hinz zauważył, że dzięki dynamicznemu rozwojowi tamtejszej gospodarki polepszyła się sytuacja najuboższych Brazylijczyków. Paradoksalnie, w sytuacji, gdy wielu się polepszyło, wybuchły protesty społeczne. - Wzrosły ambicje i aspiracje społeczeństwa. Ci, którzy wcześniej w ogóle nie mieli żadnych perspektyw dostrzegli, że można jakiekolwiek perspektywy mieć. Do tego dochodzi kwestia korupcji, ale ta w Brazylii zawsze była, dlatego zaskakuje wszystkich obserwatorów, że nagle stała się ona dla Brazylijczyków wielkim problemem - mówił w audycji "Świat w Jedynce".

(asz)