Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 01.08.2013

Powstanie Warszawskie: World Trade Center przez 63 kolejne dni

Takiego określenia używa prof. Norman Davies, by wyjaśnić Amerykanom czym było Powstanie Warszawskie. - Powstanie Warszawskie, obok Stalingradu, to największa bitwa miejska II wojny światowej. Bardzo wielu rzeczy nadal nie wiemy, ale zdania "porażka militarna" i "bohaterski zryw" się nie wykluczają - dodał historyk prof. Jerzy Eisler.
Powstanie Warszawskie: Patrol plutonu Agaton batalionu Pięść w gruzach zburzonej szkoły przy ulicy ulicy Chłodnej 1113 róg Waliców 34, idzie w kierunku ulicy Waliców. Po stronie prawej Waliców 23, wysoka kamienica za Krochmalną to Waliców 21.Powstanie Warszawskie: Patrol plutonu "Agaton" batalionu "Pięść" w gruzach zburzonej szkoły przy ulicy ulicy Chłodnej 11/13 róg Waliców 34, idzie w kierunku ulicy Waliców. Po stronie prawej Waliców 23, wysoka kamienica za Krochmalną to Waliców 21.Stefan Bałuk/Wikimedia Commons/domena publiczna

1 sierpnia obchodzimy 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak wskazuje historyk prof. Jerzy Eisler, dyrektor oddziału IPN w Warszawie, to wydarzenie jeszcze długo będzie budzić sprzeczne komentarze, gorącą dyskusję. - To było najważniejsze wydarzenie w historii Warszawy, w całych jej dziejach. Odłączając makabrę obozów koncentracyjnych, to w czasie dwóch, trzech sierpniowych dni na Woli zginęło najwięcej ludzi w czasie całej wojny. To są rzeczy, nad którymi trudno przejść do porządku - powiedział.

Zapraszamy serwisu specjalnego:

Zdaniem prof. Eislera dyskusja o Powstaniu Warszawskim jest tak gorąca, gdyż po pierwsze ma okazję toczyć się od niedawna, a po drugie jego historia wymaga odkłamania. Dopiero 1 sierpnia 1989 roku można było w Polsce odsłonić pomnik Powstania Warszawskiego. - W obozie rządzącym Polską przez 45 lat nigdy nie było dla tego zrywu stosunku pozytywnego, jedynie tolerancja - wyjaśnił.

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - audycje specjalne w Jedynce >>>

Zauważył jednak, że często szlachetne intencje prowadzą do idealizowania historii i utrudniają właściwą ocenę tych wydarzeń. - Mówimy o stosunku ludności, że wszyscy byli zmobilizowani, panowała atmosfera braterstwa, biało-czerwone flagi. Dopowiedzmy - pierwszy, drugi, trzeci, czwarty sierpnia, ale nie szesnasty, siedemnasty września. Mamy liczne świadectwa, że powstańcy spotykali się z krytycznymi głosami ludności cywilnej - przyznał. - To była porażka militarna i nie da się tego inaczej nazwać. To była ogromna tragedia miasta, żołnierzy, ludności cywilnej. To były ogromne straty. To był fantastyczny, patriotyczny, bohaterski zryw i to nie są zdania wykluczające się, a uzupełniające - podsumował.

1 sierpnia 2013 - Jedynka gra powstańcze piosenki >>>

Jak historyk tłumaczy decyzję Stalina o zatrzymaniu operacji Armii Czerwonej nad Wisłą? Dlaczego w Polsce nie ukazały się kompetentne publikacje na temat Powstania Warszawskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Prof.
Prof. Jerzy Eisler Fot. Wojciech Kusiński/PR

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

>>>Zapis całej rozmowy z profesorem Eislerem