Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 02.09.2013

Nauczyciele we wrześniu przyłączą się do strajku

Każda kolejna ekipa rządowa zaczynała od zmian w edukacji, bez analizy zastanej sytuacji, wyliczeń – mówiła w Jedynce Halina Kurpińska (NSZZ ”S”).
Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 23 im. Edwarda Szymańskiego w WarszawieRozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 23 im. Edwarda Szymańskiego w WarszawiePAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Halina Kurpińska, wiceprzewodnicząca sekcji oświaty "Solidarności" (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Halina Kurpińska, wiceprzewodnicząca sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność” oceniła, że nauczyciele nie mają 1 września optymistycznych nastrojów. - Do ostatniego momentu przychodzą informacje o nauczycielach, dla których od dziś nie będzie pracy w szkole – powiedziała. Jako przykład podała nauczycieli z warszawskiego Bemowa, którzy w ostatnich dniach sierpnia dowiedzieli się, że szesnaścioro z nich nie będzie miało pracy 1 września. Uznała, że ”niemoralne” jest informowanie nauczycieli o stracie pracy, dopiero wtedy, gdy przychodzą na rady pedagogiczne przygotowujące nowy rok szkolny. W jej ocenie można było wcześniej oszacować liczbę uczniów i w razie potrzeby uprzedzić nauczycieli, że stracą pracę.

Gość Jedynki dodaje, że jest jeszcze duża grupa nauczycieli, którym zmniejszono wynagrodzenia. Tych według niej jest nawet więcej niż zwolnionych.

W związku z powyższym 11 września nauczyciele z ”S” zapowiadają udział w trzydniowym strajku. Będą się domagać, by zaprzestać przesuwania zadań na samorządy bez przydzielania im jednocześnie wsparcia finansowego.

Dodaje, że jej związek przeciwstawia się (dalszym) reformom edukacji. – Można mówić o braku odpowiedzialności państwa za system polskiej edukacji – mówi. Jak dodaje, każda kolejna ekipa rządowa w edukacji zaczynała od całkowitych zmian stanu, który zastała, bez analizy, wyliczeń i sprawdzenia, czy to co robili poprzednicy daje efekty.

Halina Kurpińska mówi, że związek ”S” nie jest zwolennikiem likwidacji gimnazjów. Argumentuje, że gimnazja w Polsce istnieją już sporo lat. Zastrzega, że miały wyglądać inaczej niż to ma miejsce obecnie. Miały być ”esencją systemu edukacji”, miały pozwolić uczniowi uzupełnić stan wiedzy, dojść do pewnego poziomu, by potem startować tam, gdzie wymarzy się swoją przyszłość.

Gościem audycji była Halina Kurpińska, wiceprzewodnicząca sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność"

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

agkm

>>>Zapis całej rozmowy