Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 05.12.2013

Bolesław Piecha: NFZ włóczy ministra zdrowia po sądach

- To niedopuszczalne, by biurokratyczny organ taki jak Narodowy Fundusz Zdrowia, pozywał ministerstwo - powiedział w radiowej Jedynce były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Bolesław PiechaBolesław Piecha W. Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Bolesław Piecha o sporze resortu zdrowia i NFZ (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

NFZ złożył pozew do sądu administracyjnego przeciwko ministerstwu zdrowia. Przedmiotem sporu jest plan finansowy NFZ na rok 2013. Szefowa Funduszu Agnieszka Pachciarz domagała się wzrostu dotacji z budżetu o niemal miliard złotych na osoby nieubezpieczone. Chodzi o system eWUŚ i kwoty, które zdestabilizowały finanse NFZ.

Senator PiS, były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha mówił w Jedynce, że 10 lat temu NFZ również pozywał resort zdrowia do sądu administracyjnego i dla rządu SLD to wszystko źle się skończyło. W jego ocenie dzieje się rzecz niedopuszczalna w demokratycznym państwie.  - NFZ, biurokratyczny organ, rozwiązuje resort zdrowia. Minister zdrowia jest bezradny, a po sądach włóczy go własny podwładny. Sam sobie ktoś wyhodował żmiję – komentował Piecha w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Braki w NFZ wynikają ze zmiany sposobu weryfikacji pacjentów i wprowadzenia elektronicznego systemu ewidencji pacjentów eWUŚ. Wykazał on wzrost liczby pacjentów nieubezpieczonych, którzy mają jednocześnie prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Piecha ocenił, że system eWUŚ nie ma w polskich warunkach prawa bytu, bo w naszym kraju wszyscy mają równy dostęp do opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych.  Jak mówi, wyrzucanie milionów złotych na funkcjonowanie tego systemu nie ma sensu. – Za pieniądze na eWUŚ można było na przykład wyleczyć wszystkich ludzi w Polsce z choroby Parkinsona – powiedział Piecha.

Przedstawiony w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli stwierdza, że NFZ nie wykorzystał 400 mld zł na leczenie i prawie 2 mld złotych na refundację. – Raport pokazuje z jednej strony, że są kolosalne oszczędności, z drugiej strony coraz dłuższe  kolejki. Stawiam więc pytanie, takie jak NIK – czy ktoś w Polsce panuje nad tym bałaganem. Ja twierdzę, że nikt – powiedział  były wiceminister zdrowia, zaznaczając, że sytuacja przeciętnego pacjenta się nie poprawiła.  Z 62 miliardów złotych zaplanowanych wydatków NFZ nie wykorzystał dwóch miliardów 200 milionów. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się planowi finansowemu Narodowego Funduszu Zdrowia na 2012 rok.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

IAR/agkm