Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Monika Bukowska 12.11.2023

Jan Marcin Szancer: odkąd pamiętam moim ulubionym zajęciem było rysowanie

Na jego ilustracjach wychowały się miliony polskich dzieci. Świat, który im przedstawiał był przepełniony fantastyką i skłaniał do dalszego poznawania. Zilustrował 240 książek, m.in. Brzechwy, Tuwima, Mickiewicza czy Andersena.

12 listopada 1902 roku urodził się Jan Marcin Szancer, rysownik, scenarzysta, aktor, pierwszy szef artystyczny Telewizji Polskiej, współtwórca tygodników dla dzieci: "Przygoda" i "Świerszczyk".

Wyrwany z bajki

Jan Marcin Szancer pisał o sobie: "Urodziłem się w Krakowie. Kiedy bocian niosąc koszyczek z dzieckiem przelatywał nad wieżami miasta, wychyliłem się i zawołałem z zachwytem: "Ach jak tu pięknie!" Wtedy bocian upuścił mnie akurat nad domem przy ulicy Szlak 53".

- Odkąd pamiętam - malowałem - mówił Jan Marcin Szancer w Polskim Radiu w 1972 roku. - Zabawa przy pomocy farb, kredek, pędzelków była moim ulubionym zajęciem i tak już zostało.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych i Wyższą Szkołę Dramatyczną w Krakowie. - Miałem jakąś piekielnie przekorną naturę, bo w czasie wykładów na uniwersytecie rysowałem pilnie, a na Akademii Sztuk Pięknych czytałem Schopenhauera, Nietzschego i Platona - przyznawał Szancer.

Miłość do teatru

Poza malowaniem teatr był dla Szancera kolejną pasją. - Moje artystyczne skłonności wprowadzały niepokój i troskę w domu moich rodziców - mówił sam rysownik w 1972 roku.

Skłonność artysty do wielkich przestrzeni pokierowała jego drogą zawodową. W teatrze znalazł swoje miejsce jako twórca scenografii. – Jak każdy młody artysta byłem bezkompromisowy - podkreślał Jan Marcin Szancer. - Uznawałem jedynie sztukę monumentalną, gigantyczną, sklejałem papiery i rysowałem olbrzymie projekty do fresków, których nigdy nie miałem zrealizować.

Posłuchaj, czym inspirował się Jan Marcin Szancer.

Wychował sobie następców

- Szancer był człowiekiem ze spojrzeniem na osobowość, w której znajdował cechy charakterystyczne i indywidualne, i starał się je wbudować w człowieka – mówił o Janie Marcinie Szancerze jego współpracownik. - On nie narzucał tego, że będziemy rysować tak czy inaczej.

Swoich studentów otaczał opieką nawet po studiach. Liczył na karierę artystyczną wielu z nich. Jego uczniami byli m.in.: Bogdan Butenko, Bohdan Wróblewski, Maria Uszacka.

- Był człowiekiem uroczym - podsumował prof. Janusz Stanny.


Posłuchaj
17:54 Jan Marcin Szncer_Biografie niezwykłe.mp3 Jana Marcina Szancera wspominają: jego żona Zofia Szancer oraz grafik i wieloletni współpracownik prof. Janusz Stanny, w audycji wykorzystano rozmowę z 1972 roku z Janem Marcinem Szancerem, aud. Teresy Kalińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". (PR, 8.04.2003)

 

mb