Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 31.03.2024

Wielkanoc. Wiara i zmartwychwstanie

Dla chrześcijan zmartwychwstanie Jezusa jest naczelnym dogmatem wiary. Chrześcijanie czczą to wydarzenie w największym swoim dorocznym święcie, jakim jest Wielkanoc.
Posłuchaj
14:11 zmartwychwstanie według ewangelistów 1, PR 1 2002.mp3 "Zmartwychwstanie według ewangelistów" - audycja Redakcji Programów Katolickich (PR, 2002)

Cztery ewangelie mówią, że Jezus wielokrotnie powtarzał, że powstanie z martwych. Jego uczniowie powinni więc być przygotowani, a jednak nie spodziewali się. Nie wierzyli, nie rozumieli i zostali zaskoczeni.

- Nie jest łatwo mówić o zmartwychwstaniu. Ciężkie to było również dla uczniów Jezusa – mówił ks. Michał Bednarz, biblista, przewodnik po Ziemi Świętej w audycji "Zmartwychwstanie według ewangelistów". - Dowodem dla uczniów był najpierw pusty grób, ale nie do końca przekonującym, bo wiemy z Ewangelii św. Mateusza, że mógł ktoś wykraść ciało Jezusa. Taka też była pierwsza reakcja kobiet, które przyszły do grobu.

Posłuchaj audycji i dowiedz się, na czym polegają różnice w opisie czterech ewangelistów dotyczące zmartwychwstania Jezusa.

- Każdy z ewangelistów stawiał sobie inny cel. Na przykład dla świętego Jana najważniejszą rzeczą jest wiara. Wiara nie zawsze ma dowody. I Jan tę myśl od początku do końca doprowadza – Jezus przyszedł i oczekuje wiary – wyjaśniał ks. Bednarz. - Święty Mateusz kładzie nacisk na uwielbienie Jezusa, na to, że Chrystus, który przeszedł przez śmierć i ją zwyciężył, jest uwielbiony.

Wszyscy ewangeliści piszą, że Jezus po zmartwychwstaniu objawił się różnym osobom. - Jezus zrobił to po to, żeby ich przekonać, że to prawda - wyjaśniał ks. Bednarz.

im

mpkor