Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Izabella Mazurek 16.06.2014

Historyczne projekty Portalu Polskiego Radia dostrzeżone w Budapeszcie

"W dowód uznania za zasługi dla polsko-węgierskiej współpracy historycznej i naukowej” ambasador Iván Gyurcsík odznaczył osoby zasłużone dla polsko-węgierskiej pamięci historycznej - m.in. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i dyrektora Portalu Polskiego Radia. Uroczystość odbyła się w dniu symbolicznym dla najnowszej historii Węgier.
Węgry 1956. Wystąpienie premiera Imre Nagya w stacji radiowej w Budapeszcie.Węgry 1956. Wystąpienie premiera Imre Nagya w stacji radiowej w Budapeszcie.PAP
Posłuchaj
  • "Rewolucja na Węgrzech” – apel Imre Nagy’a – premiera Węgier – o pomoc przeciwko wojskom sowieckim atakującym Budapeszt, informacja o stłumieniu powstania. (RWE, 4.11.1956)
Czytaj także

Dziś mija 58. rocznica egzekucji premiera Imre Nagy’a, przywódcy węgierskiej rewolucji 1956 roku.

4 listopada 1956 roku Imre Nagy apelował na antenie Radia Wolna Europa: "Dziś we wczesnych godzinach rannych wojska sowieckie rozpoczęły atak na naszą stolicę, chcąc obalić legalny i demokratyczny rząd Węgier. Nasze wojska podjęły walkę. Na pomoc, na pomoc, na pomoc!...".

Pomoc nie nadeszła. Powstanie węgierskie zostało krwawo stłumione. Premier Imre Nagy schronił się w ambasadzie Jugosławii, skąd został podstępnie wydany w ręce władz komunistycznych. Stalinowski sąd wymierzył mu wyrok śmierci. Został rozstrzelany w nocy z 15 na 16 czerwca 1958 roku, pochowany na śmietniku ze skrępowanymi drutem kolczastym rękami i nogami. Podczas rządów komunistycznych jego grób nie był dostępny dla odwiedzających.
Oficjalny pogrzeb Imre Nagy’a odbył się w czerwcu 1989 roku i stał się jednocześnie symbolicznym końcem komunizmu na Węgrzech.
Portal Polskiego Radia niejednokrotnie podejmował tematy związane z najnowszą historią Węgier. Z okazji 55. rocznicy wybuchu powstania został uruchomiony serwis specjalny Węgry 56, a 3 listopada 2011 odbyła się konferencja pod honorowym patronatem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza. Uczestnikami byli  wybitni  historycy z Węgier i Polski, świadkowie węgierskiego powstania, przedstawiciele polskiego i amerykańskiego kierownictwa Radia Wolna Europa.
Dodatkową okazją do zorganizowania spotkania ekspertów było niezwykłe odnalezienie, a następnie odcyfrowanie przez RWE i portal Polskiego Radia nagrań z nadajników Wolnej Europy z krytycznych trzech tygodni węgierskiej rewolucji. Jest to unikat w skali światowej.
Portal PolskieRadio.pl pamiętał również o 100. rocznicy urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej – Raula Wallenberga. Jako młody szwedzki dyplomata, latem 1944 przybył on do Budapesztu i natychmiast przystąpił do akcji ratowania zagrożonych zagładą węgierskich Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę.
Zobacz serwis specjalny Wallenberg.polskieradio.pl

Historyczne projekty internetowe Portalu Polskiego Radia zostały dostrzeżone w Budapeszcie. Prezydent Węgier János Áder "w dowód uznania za zasługi dla polsko-węgierskiej współpracy historycznej i naukowej” przyznał dyrektorowi - red. naczelnemu portalu PolskieRadio.pl Andrzejowi Mietkowskiemu Węgierski Złoty Krzyż Zasługi. W imieniu Prezydenta Węgier ambasador Republiki Węgierskiej Iván Gyurcsík odznaczył także m.in. Łukasza Kamińskiego - prezesa IPN oraz Jana Ołdakowskiego - dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.