Polskie Radio
Section05

powstanie węgierskie

Budapeszt 1956. Wojska sowieckie krwawo stłumiły powstanie węgierskie

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Budapeszt Dzień Węgierski w Polskim Radiu komunizm ZSRR Węgry

Prof. Szábolcs Esztényi. Artysta odszedł w wieku 84 lat

Nie żyje prof. Szábolcs Esztényi. Artysta, który jako nastolatek uczestniczył w węgierskim powstaniu 1956 roku, a potem wyemigrował do Polski. W Warszawie Szábolcs Esztényi rozpoczął działalność jako pianista, improwizator kompozytor i pedagog. Jego muzycznym wszechświatem jest fortepian traktowany zarówno totalnie z preparacją i grą na strunach instrumentu, jak i tradycyjnie - na klawiszach. W Dwójce wyemitowaliśmy specjalną audycję poświęconą profesorowi.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Szábolcs Esztényi pianino muzyka współczesna Dwójka Szabolcs Esztenyi

Powstanie na Węgrzech z 1956 roku symbolem polsko-węgierskiego braterstwa

– Rok 1956 jest dowodem na to, że oba narody odczuwają wyjątkową więź między sobą, która ma długie tradycje i źródła historyczne – powiedział dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Nos Kleopatry” rozmowa o wydarzeniach i postaciach historycznych, które splotły losy dwóch narodów: Polaków i Węgrów. Wszystko to w kontekście powstania węgierskiego z 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA POLSKA Węgry Budapeszt