Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 25.11.2018

Wystawa "Semper Fidelis. Walki o Lwów 1918-1919" w Warszawie

O tym, jak ważnym miastem był dla Polski Lwów, świadczy wystawa "Semper Fidelis. Walki  o Lwów 1918-1919", którą można oglądać w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Ekspozycja opowiadająca o historii miasta została przygotowana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Posłuchaj
  • 25.11.18 Jerzy Rudnicki o znaczeniu wystawy „Semper Fidelis. Walki o Lwów 1918-1919”
Czytaj także

Wystawa poświęcona wydarzeniom ze Lwowa z roku 1918 ukazuje na planszach, w jaki sposób polska młodzież broniła miasta przed agresją ze strony Ukraińców. Ekspozycja rozciąga się na kilkanaście metrów. Pierwsze plansze można podziwiać przy wejściu na plac z kolumną króla Zygmunta III Wazy.

Otwarcie wystawy odbyło się 20 listopada. W uroczystości wziął udział m.in. dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który podkreślił ogromną rolę Lwowa w dziejach naszego narodu i w drodze do odzyskania wolności. Nie zabrakło także przedstawicieli organizacji polskich działających we Lwowie oraz grup rekonstruktorów prezentujących umundurowanie i broń polską z okresu walk o Lwów.

– To bardzo ważne wydarzenie, z którego niezwykle się cieszymy. To sposób na przypomnienie Polakom, czym jest chociażby Cmentarz Orląt Lwowskich i jakie ma znaczenie. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie pamięć naszych rodaków na temat walk o Lwów będzie się odradzała, bo niestety nie jest na najwyższym poziomie. Warto podkreślić, że obrona tego miasta była iskrą, która rozpaliła polskie marzenia o odzyskaniu niepodległości – podkreślił historyk Jerzy Rudnicki.

Na temat wystawy mówił również Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.  

Ponadto w audycji rozmowa z Julitą Kraińską, koordynatorką projektu „100 lat Ą i Ę”, która opowiedziała o wystawie poświęconej tym dwóm samogłoskom, którą zorganizowano w Litewskiej Bibliotece Narodowej w Wilnie.

Natomiast Iwona Piętak rozmawiała z nauczycielem i uczniami z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, którzy wzięli udział w niezwykłej wędrówce po Lwowie, nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, śladami wybitnych Polaków.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Baria Furdyna.

Magazyn "Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

--------------------------

Data emisji: 25.11.18

Godzina emisji: 16.35