Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 19.01.2019

74. rocznica tzw. "wyzwolenia Warszawy". Dr Mirosław Szumiło: określenie propagandowe rodem z PRL

– Rzeczywistość należy odróżnić od pewnej wersji propagandowej, którą przez lata lansowano w PRL – stwierdził dr Mirosław Szumiło z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. 17 stycznia minęła 74. rocznica tzw. "wyzwolenia Warszawy". Określenie to jest jednak coraz rzadziej używane, a coraz częściej taka interpretacja jest krytykowana.  
Posłuchaj
  • 19.01.19 Dr Mirosław Szumiło: „Określenie >>wyzwolenie Warszawy<< potrzebne było do przykrycia faktu braku pomocy sowietów dla powstańców warszawskich (…)”.
Czytaj także

17 stycznia 1945 r., po trwających zaledwie kilka godzin walkach, do Warszawy wkroczyły wojska sowieckie, które wyparły z polskiej stolicy niemieckiego najeźdźcę. Komuniści, którzy przejęli władzę, twierdzili, że wyzwolili miasto. Jednak w opinii dr. Mirosława Szumiły był to element propagandy, który utrzymuje się również współcześnie.

– Tego dnia sowieci zajęli gruzy Warszawy. Szacuje się, że w zachodniej części mieszkało jedynie 20 tys. ludzi. Wobec tego nie było praktycznie czego wyzwalać. Miasto było wyludnione i przedstawiało jedną wielką ruinę. Poza tym Niemcy praktycznie wycofali się sami i tak naprawdę nie było o co walczyć i czego zdobywać. Zupełnie propagandowo 19 stycznia zorganizowano defiladę w al. Jerozolimskich – powiedział dr Mirosław Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Przez cały okres PRL władze podkreślały, że 17 stycznia doszło do zdobycia i wyzwolenia Warszawy po zaciętych walkach okupionych sowiecką krwią. – Było to potrzebne do tego, by przykryć sytuację, do jakiej doszło kilka miesięcy wcześniej. Mam na myśli dramatyczną walkę Polaków w czasie Powstania Warszawskiego i bierną postawę Armii Czerwonej, która stała na wschodnim brzegu Wisły i "przyglądała" się temu, jak Niemcy dziesiątkują powstańców. Przecież Praga, jedna z dzielnic Warszawy, została wyzwolona już we wrześniu 1944 r. W PRL w ogóle nie chwalono się tym faktem – wyjaśnił dr Mirosław Szumiło.

Co działo się po 17 stycznia 1945 roku? O instalowaniu się aparatu represji w polskiej stolicy dr Mirosław Szumiło mówił w całej rozmowie.

Audycję "Historyczne Wydarzenie Tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 16.35