Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Michał Czyżewski 15.07.2024

Maria Kuncewiczowa. Wędrówki po krętych ścieżkach umysłu

Znana jest przede wszystkim jako autorka doskonałej "Cudzoziemki", ale Maria Kuncewiczowa była nie tylko pisarką, lecz także tłumaczką, wykładowczynią na University of Chicago, szefową polskiego PEN Clubu na emigracji w Londynie oraz... śpiewaczką.

35 lat temu, 15 lipca 1989 roku, zmarła Maria Kuncewiczowa, pisarka kilku epok literackich, która w literaturze polskiej zasłynęła szczytowym osiągnięciem prozy psychologicznej - powieścią "Cudzoziemka" (1936), docenioną zarówno przez krytyków, jak i rzesze czytelników.

Do wybuchu II wojny światowej książkę wznawiano cztery razy. Dziełem zachwycał się m.in. Bruno Schulz, który w recenzji "Cudzoziemki" napisał:

"Kuncewiczowa zna wszystkie tajemnicze drogi, kręte przesmyki i ścieżki złości, wszystkie jej manifestacje i wybuchy, cała biedna, wysilona perfidia nieszczęśliwego, zaplątanego w siebie charakteru podpatrzona jest i oddana z niesłychaną maestrią".

Maria Kuncewiczowa jest ponadto autorką pierwszej polskiej powieści radiowej. Namówiona przez Jana Parandowskiego, wówczas pracownika Polskiego Radia w Warszawie, stworzyła historię rodziny Kowalskich w formie scenek obyczajowych czytanych na antenie. W 1938 roku ukazała się drukowana wersja powieści "Dni powszednie państwa Kowalskich".


Posłuchaj
05:43 rozmowa z marią kuncewiczową 28.10.1979.mp3 Maria Kuncewiczowa: była to pierwsza powieść mówiona w Polsce, a być może nawet w Europie. Z pisarką rozmawia Władysław Lech Terlecki (PR, 28.10.1979)

 

Tłumaczka, śpiewaczka, pisarka

Urodziła się 30 października 1895 roku w rosyjskiej Samarze jako Maria Szczepańska, córka Adeliny z domu Dziubińskiej i Józefa Szczepańskiego, dyrektora Gimnazjum Polskiego w Płocku. Studiowała literaturę francuską w Nancy i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1917 roku studia kontynuowała w Warszawie, gdzie zatrudniono ją jako tłumaczkę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jako pracowniczka ministerstwa wzięła udział w konferencji pokojowej w Paryżu w roku 1919.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Maria Kuncewiczowa często występowała jako śpiewaczka. Wątki muzyczne obecne są także w wielu jej dziełach. Debiutowała w 1918 roku w piśmie "Pro Arte et Studio" opowiadaniem "Bursztyny" - jeszcze pod panieńskim nazwiskiem. W 1921 roku poślubiła Jerzego Kuncewicza. Małżeństwem byli przez 63 lata, do śmierci Kuncewicza w 1984 roku. W 1922 roku urodził się ich syn Witold.

Kazimierz Dolny i cały świat

pap jan józef szczepański 1200.jpg
Więcej niż dokument. Wędrujący dziennik Szczepańskiego

W latach 1927-1939 rodzina mieszkała w Warszawie oraz w Kazimierzu Dolnym, gdzie w drugiej połowie lat 30. wybudowano ich letnią rezydencję - "Dom pod Wiewiórką", nazwany później Kuncewiczówką. Do domu tego Kuncewiczowie powrócili w latach 70., jednak miesiące zimowe spędzali wówczas we Włoszech. Dopiero po śmierci męża pisarka zamieszkała tam na stałe. W Kuncewiczówce spędziła ostatnie pięć lat życia. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone Kuncewiczom oraz ich bratankowi Janowi Józefowi Szczepańskiemu.

Powrót do Kazimierza Dolnego wiąże się z końcem 30-letniego okresu emigracyjnego, który rozpoczął się wraz z wybuchem II wojny światowej. Maria Kuncewiczowa mieszkała najpierw we Francji, a potem w Londynie, gdzie w latach 1940-1946 kierowała emigracyjnym oddziałem polskiego PEN Clubu. W 1955 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 1962-1968 wykładała literaturę polską na Uniwersytecie Chicagowskim. Pisarka nie utraciła jednak kontaktu z Polską i składała wizyty w kraju. Do Polski wróciła ostatecznie w 1969 roku.


Posłuchaj
02:46 rozmowa z pisarką marią kuncewiczową 6.06.1966.mp3 Z Marią Kuncewiczową o jej wiosennych przyjazdach do Polski z Ameryki rozmawia Stanisława Stec (PR, 6.06.1966)

 

"Rzetelne współczucie"

W ciągu ponad 60 lat aktywności twórczej Maria Kuncewiczowa wydała kilkadziesiąt książek, ale jej najważniejsze i najgłośniejsze dzieła powstały przed wojną. Pierwszym z nich jest zbiór opowiadań "Dwa księżyce" z 1933 roku. Książka była dla autorki na tyle ważna, że w charakterze kamienia węgielnego - wraz z "Przebudową" Jerzego Kuncewicza - zamurowano ją w fundamentach Kuncewiczówki. Nie bez znaczenia jest fakt, że akcję 20 opowiadań tworzących tom pisarka osadziła w scenerii Kazimierza Dolnego. W 1993 roku na podstawie książki Andrzej Barański wyreżyserował film "Dwa księżyce", który także przyczynił się do czytelniczej popularności prozy Kuncewiczowej.

Bez wątpienia największym dziełem pisarki jest "Cudzoziemka", która ukazała się w 1936 roku nakładem wydawnictwa Rój, wcześniej zaś publikowana była w odcinkach w "Kurierze Porannym". Postać głównej bohaterki powieści Róży Żabczyńskiej Maria Kuncewiczowa wzorowała na swojej matce, której śmierć w 1931 roku bardzo wstrząsnęła artystką.


Posłuchaj
09:48 maria kuncewiczowa 10.11.1974.mp3 "Mnie się wydaje że największą cnotą, największą zaletą społeczną jest współczucie (...). Ja bym nie potrafiła nikogo nienawidzić". Z Marią Kuncewiczową rozmawia Andrzej Drawicz (PR, 10.11.1974)

 

Krytycy byli zachwyceni sposobem, w jaki autorka wniknęła w psychologię swej bohaterki. Tytułowa "cudzoziemka", mając trudny charakter i będąc w gruncie rzeczy postacią antypatyczną, jest bowiem przez narratorkę opisana z "rzetelnym współczuciem", na co zwracał uwagę jeden z przedwojennych krytyków. Wybierając na protagonistkę kobietę o trudnym charakterze, Kuncewiczowa dużo ryzykowała, ale po mistrzowsku wybrnęła z tej sytuacji. Do dziś "Cudzoziemka" w opinii literaturoznawców jest jedną z najwybitniejszych polskich powieści psychologicznych.

mc