Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Michał Czyżewski 15.06.2023

Jak hiszpański rycerz ostrzył swój miecz? Niecodzienne odkrycie archeologów

Kamienie do ostrzenia mieczy z epoki średniowiecza są odkrywane dość często, jednak to, co badacze wykopali na terenie ruin twierdzy Torre de Meira w Hiszpanii, to unikat, który wykracza nawet poza pojęcie "rzadkiego znaleziska archeologicznego".

19 maja 2023 roku archeolodzy działający w ramach spółdzielni archeologicznej Arbore Arqueoloxía prowadzili wykopaliska na stanowisku archeologicznym w rejonie ujścia rzeki Ría de Vigo w hiszpańskiej Galicji, położonej w północno-zachodniej części kraju nad Atlantykiem. Miejsce prac archeologicznych to Torre de Meira, średniowieczny kompleks obronny z wieżą, zniszczony w XV wieku w czasie wojny domowej zwanej Gran Guerra Irmandiña, gdy obywatele niższych warstw Królestwa Galicji powstali przeciw rządzącej szlachcie.

W ruinach twierdzy badacze odkryli kamienną rzeźbę w kształcie penisa o długości 15 centymetrów. Rola i symbolika tego wyjątkowego obiektu będzie jeszcze przedmiotem szczegółowych dociekań, lecz już teraz naukowcy wypracowali kilka hipotez. Analiza śladów na powierzchni rzeźby pozwoliła wysnuć wniosek, że była to najprawdopodobniej osełka, zaś kontekst miejsca, w którym została odnaleziona, wskazuje, że mogła służyć do ostrzenia mieczy.

Dlaczego jednak narzędziu nadano formę penisa? Jest to prawdopodobnie związane z tradycyjnym wiązaniem wojny, przemocy i broni z męskością. Osełkę znaleziono wszak w pozostałościach budynku obronnego zniszczonego w czasie krwawych walk.

Męski narząd płciowy był symbolem waleczności nie tylko w średniowieczu, lecz wielu epokach wcześniejszych i w gruncie rzeczy pozostaje nim do dziś, choć dawniej kształty falliczne nie miały wulgarnych konotacji. Raczej stanowiły obiekt czci, stosowane były jako ochrona przed złem, a ich przedstawień nie brakuje na średniowiecznych lampach, maskach, wisiorkach i pierścieniach.

Spółdzielnia Arbore Arqueoloxía to zespół specjalistów działających na rzecz integralnej ochrony dziedzictwa kulturowego poprzez prace archeologiczne. Więcej szczegółów na stronie przedsięwzięcia: arborearqueoloxia.com.

***

Materiały prasowe Árbore Arqueoloxía S. Coop.Galega/mc