Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Martyna Konopka 05.09.2023

Strzały w wiosce olimpijskiej - masakra na igrzyskach w Monachium

- To był olbrzymi cios, nie tylko dla rodzin zamordowanych, ale dla wszystkich obserwatorów i uczestników. Igrzyska olimpijskie powinny przynosić pokój i nawet różnego rodzaju waśnie nie powinny wtedy odgrywać roli - wspominał Lesław Skinder, wieloletni dziennikarz sportowy Polskiego Radia.
Terroryści na balkonie izraelskiej kwatery. Monachium, 5 września 1972 roku.Terroryści na balkonie izraelskiej kwatery. Monachium, 5 września 1972 roku. PAP/DPA

5 września 1972 roku Igrzyska Olimpijskie w Monachium zostały brutalnie przerwane. O świcie ośmiu zamachowców z palestyńskiej ekstremistycznej organizacji "Czarny Wrzesień" wdarło się na teren wioski olimpijskiej. Przy pomocy skradzionych kluczy terroryści weszli do mieszkań przy Connollystrasse, gdzie zakwaterowana była izraelska drużyna olimpijska. Wszyscy zostali zaskoczeni we śnie. Spośród 11 izraelskich sportowców - zapaśników i ciężarowców - dwóch zostało zastrzelonych podczas próby obezwładnienia napastników. Pozostali zawodnicy zostali wzięci jako zakładnicy.

Posłuchaj
04:19 Kawalkada czasu cz6.mp3 XX Igrzyska Olimpijskie w Monachium – strzały w wiosce olimpijskiej w kwaterze izraelskiej. O tragedii opowiada naoczny świadek zdarzenia, reporter radia RWE. (RWE, 1972)

- Grupa terrorystów domaga się zwolnienia wszystkich więźniów palestyńskich w Izraelu. Terroryści domagają się, żeby dano im do dyspozycji limuzyny, które ich zawiozą na lotnisko; tam chcą otrzymać samolot, którym zamierzają odlecieć do Egiptu, a jeżeli ich ultimatum nie zostanie przyjęte, zastrzelą zakładników - relacjonował z Monachium reporter Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Posłuchaj więcej na stronie Radia Wolności >>>

Po kilkunastogodzinnych negocjacjach na monachijskim lotnisku Fürstenfeldbruck doszło do nieudanej próby odbicia zakładników. Oprócz 9 izraelskich sportowców, zginęło 5 terrorystów oraz oficer niemieckiej policji.

W odpowiedzi na zamach rząd Izraela stworzył tajną komórkę Mossadu, której celem było eliminowanie przywódców palestyńskiego "Czarnego Września", wraz z jego liderem Ali Hassanem Salamehem. Operacja "Gniew Boży" stała się motywem przewodnim słynnego filmu Stevena Spielberga "Monachium".

Z czasem w mediach pojawiły się informacje o błędach w działaniu niemieckich służb. Tygodnik "Der Spiegel" ujawnił, że Niemcy zignorowali w sumie 17 wskazówek, w tym kilka publikacji prasowych, mówiących o możliwości zorganizowania przez Organizację Wyzwolenia Palestyny zamachów w czasie odbywających się w 1972 roku igrzysk w Monachium.

mk