Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Katarzyna Skorska 06.10.2012

6 października 1981 roku, tuż przed godziną trzynastą

Zamachu na prezydenta Egiptu dokonano podczas parady z okazji rocznicy przekroczenia przez egipską armię Kanału Sueskiego.
Anwar as-Sadat fot.VikipediaAnwar as-Sadat fot.Vikipedia

Kule zamachowców trafiały w zgromadzonych na trybunie, wiadomo, że zginęło kilka osób wśród nich sekretarz prezydenta. Ranny zostali m.in. doradca prezydenta, ambasador Belgii, dyplomaci Omanu i Sudanu.W oficjalnym komunikacie podano iż przyczyną śmierci prezydenta Egiptu był: szok, utrata krwi i uszkodzenie organów niezbędnych do życia. W dwie godziny po pierwszych strzałach przystąpiono do balsamowania ciała przywódcy Egiptu.

Urodził się w ubogiej wielodzietnej rodzinie. Brał udział w zamachu stanu w 1952, który zdetronizował króla Faruka I. W roku 1969 został wybrany wiceprezydentem. Po śmierci prezydenta Gamala Abdela Nasera został w 1970, Sadat został jego następcą. W 1977 roku Sadat jako pierwszy arabski przywódca przyjechał z oficjalną wizytą do Izraela. Spotkał się z izraelskim premierem i przemówił w Knesecie. Wizyta doprowadziła do Porozumienia Camp David. Porozumienie Camp David zostało podpisane 18 września 1978 roku przez egipskiego prezydenta Anwara Sadata i izraelskiego premiera Menachema Begina. Obaj przywódcy zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla.

We wrześniu 1981 roku w Egipcie zaczęły się represje wobec organizacji islamskich. 6 października Sadat został zamordowany przez członków islamskiej radykalnej organizacji Jihad, która sprzeciwiała się negocjacjom pokojowym z państwem żydowskim.

Anwar el Sadat był postacią kontrowersyjną, jego dokonania wyzwalały różnorodne emocje i sprzeczne oceny. Kim byli spiskowcy, kto naprawdę stał za przygotowaniem, a także o tym jakie były skutki polityczne zamachu na Anwara Sadata w samym Egipcie, a także na arenie międzynarodowej - posłuchajcie państwo w audycji Piotra Lignara.