Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 10.12.2013

Młodzi ludzie nagrywają świadków XX wieku. Ratują historię

- Prosimy rozmówców, żeby opowiedzieli o swoim życiu. Ważne jest nie tylko to, co opowiedzą. Ważne jest też to, jak to zrobią. Sam tekst nie jest w stanie oddać pewnych rzeczy - mówi Dominik Czapigo z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta. To największy w Polsce zbiór relacji i świadectw, obejmujących niemal cały XX wiek.
18 września 2009. Karolina Żłobecka (z lewej) rozmawia z Ireną Sandecką, w Krzemieńcu na Ukrainie18 września 2009. Karolina Żłobecka (z lewej) rozmawia z Ireną Sandecką, w Krzemieńcu na Ukrainiemat. Archiwum Historii Mówionej
Posłuchaj
  • Ratujemy historię. Młodzi ludzie nagrywają świadków XX wieku (Reportaż/Trójka)
Czytaj także

- Tu właśnie chodzi o specyfikę historii mówionej. Słychać na przykład milczenie, a to jest bardzo znaczący moment - podkreśla jeden z bohaterów reportażu Katarzyny Błaszczyk. - Jeśli masz świadomość, że istnieją ludzie, którzy przeżyli bardzo trudne momenty,  jednocześnie pozostali życzliwi i radośni i jeszcze są gotowi spotkać się z tobą, to zmienia perspektywę tego, co się dzieje w twoim życiu - dodaje Dominik Czapigo.

Historia. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Trójkowa powtórka z historii>>>

Pierwsze nagrania pochodzą z 1987 roku, kiedy zainicjowany przez środowisko Karty ruch społeczny - Archiwum Wschodnie - rozpoczął niezależną od komunistycznych władz akcję nagrywania wspomnień mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, obywateli polskich, których dotknęły stalinowskie represje. Po 1989 roku relacje biograficzne nagrywane były w ramach Ośrodka Karta, który w 2003 roku powołał wydzielony program Historia Mówiona. W 2006 roku zbiór stał się częścią Medioteki Domu Spotkań z Historią.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

- Studiuję socjologię na Uniwersytecie Warszawskim - opowiada jedna z wolontariuszek, Ola. - Pojawiło się ogłoszenie, że w czasie wakacji można zrobić praktyki w Domu Spotkań z Historią, w archiwum, które zbiera relacje i wspomnienia osób urodzonych w latach 20. i 30. ubiegłego wieku na terenie Europy Wschodniej. Pomyślałam, że byłaby to forma pożytecznego spędzenia wakacji, zgłosiłam się i powiedziałam, że chętnie będę nagrywać wywiady. Najpierw nagrałam dziadka. Potem innych. Od tego czasu minęły trzy lata, ja zostałam i wciąż nagrywam relacje - opowiada Ola.

Wszystkie historie można znaleźć na portalu audiohistoria.pl. Jest tam około  4 tysięcy nagrań audio i 100 wideo.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Mogłam opowiedzieć", którego autorką jest Katarzyna Błaszczyk.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz>>>

(mp)