Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 17.01.2012

Rząd czeka, aż media publiczne się "wykrwawią"?

Sławomir Kopyciński (Ruch Palikota): Może to, że rząd nic nie robi w sprawie abonamentu, jest zamierzone?
Sławomir Kopyciński w studiu JedynkiSławomir Kopyciński w studiu Jedynki W.Kusiński/PR

Jak zauważył poseł Kopyciński, media publiczne mają coraz większe problemy finansowe. – A więc można przewidzieć, że niektóre być może upadną. I może w tym szaleństwie jest metoda. I to, że rząd nic nie robi w sprawie abonamentu, jest zamierzone – sugerował poseł Ruchu Palikota.

Sławomir Kopyciński stwierdził jednak, że nadużyciem jest mówienie, że Polacy nie płacą abonamentu. - Tylko część Polaków nie płaci – zauważył. – Ta część staje się coraz większa. Jest to wynikowa sugestii premiera Donalda Tuska, który wezwał do tego kilka lat temu – dodał. Obecnie w sprawie abonamentu rząd nie robi nic. – Propozycje rozwiązań są pomijane. Nie ma żadnego rozwiązania – podkreślił.

To, że coraz więcej osób nie płaci abonamentu, nie dziwi również Patryka Jakiego z Solidarnej Polski. – Nie ma się co dziwić, że Polacy nie płacą abonamentu RTV, skoro politycy obecnie rządzącej partii kilka lat temu publicznie zachęcali do jego niepłacenia – stwierdził gość Jedynki. – Trudno, aby efekty były inne – dodał.

>>>Pełny zapis Debaty do przeczytania

Tymczasem Sławomir Neuman, poseł Platformy Obywatelskiej, odpierając zarzuty, że rząd nie robi nic w sprawie abonamentu RTV, tłumaczył, że abonament w obecnej formie nie jest akceptowalny przez Polaków. Na pytanie, dlaczego zatem politycy nie stworzą innej formy opłacania abonamentu, Sławomir Neumann odparł, że za to odpowiedzialna jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. – To KRRiT powinna przygotować taki projekt – stwierdził Neuman. Według polityka Krajowa Rada powinna także zaproponować podział środków z abonamentu na działalność misyjną.

Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, również wyraził opinię, że za obecną sytuację dotyczącą abonamentu odpowiada Platforma Obywatelska. – Abonament zaczął spadać drastycznie w roku 2007. Po tym, jak podczas kampanii wyborczej Donald Tusk namawiał Polaków do niepłacenia abonamentu – nadmienił.

Natomiast zdaniem posła SLD Longina Pastusiaka istnieją dwie przyczyny spadku wpływów z abonamentu. – Pierwszą jest jakość oferty telewizji publicznej, która spada. Kiedy obywatel Polski ma kilkadziesiąt innych programów do wyboru i w telewizji publicznej widzi nudny albo wielokrotnie powtarzany program, to go przełącza – stwierdził Pastusiak. Drugim powodem jest sposób ściągania abonamentu. – Były proste sposoby, między innymi taki, aby włączyć opłatę abonamentową do opłaty za energię elektryczną. Wszystkie te pomysły niestety przepadały – zauważył gość Jedynki. W opili Pastusiaka sprawę abonamentu trzeba rozwiązać jak najszybciej.

Józef Zych, poseł PSL, opowiedział się za płaceniem abonamentu. Nadmienił jednak, że abonament trzeba płacić, ale trzeba także czytelnie pokazać, na co on będzie przeznaczony.

Politycy dyskutowali także o "bublach prawnych", czyli o tym, kto tak naprawdę w Polsce stanowi prawo. >>> Wiecej w dźwięku.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(mb)