Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 29.10.2012

Arłukowicz proponuje 5 kroków. Lekarze planują protest

- Nikt nie zwolnił rządu z konstytucyjnej odpowiedzialności za zdrowie obywateli - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Tydzień temu minister zdrowia Bartosz Ałukowicz ogłosił pięć kroków reorganizacji systemu świadczeń zdrowotnych. Wśród nich znalazła się decentralizacja NFZ, likwidacja Agencji Oceny Technologii Medycznych, a także wprowadzenie elektronicznej karty pacjenta i dodatkowego ubezpieczenia medycznego.

Jak mówi gość radiowej Jedynki senator PO i kierownik Katedry i Klinki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Alicja Chybicka pięć kroków ministra Arłukowicza "wygląda obiecująco". - Jeśli plan zostanie zrealizowany doczekamy się dobrego funkcjonowania ochrony zdrowia, a na pewno lepszego niż jest w tej chwili - ocenia. Dodaje, że obecnie wiele rzeczy w służbie zdrowia źle funkcjonuje. Jej zdaniem celem zmian powinno być doprowadzenie do sytuacji, że w systemie zdrowotnym najważniejszy będzie pacjent, a zespół medyczny będzie dobrze opłacony i nieprzemęczony pracą na kilku etatach.
Jak podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest "dramatycznie zła". Dodaje, że Polska jest wśród państw, które przeznaczają najmniej pieniędzy na ochronę zdrowia. - A przecież nikt nie zwolnił rządu z konstytucyjnej odpowiedzialności za zdrowie obywateli - zaznacza gość Jedynki. Zdaniem Hamankiewicza trudno ocenić plan Arłukowicza, ponieważ jego szczegóły nie są znane, a jak wiadomo "diabeł tkwi w szczegółach".

Członek zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Piotr Watoła informuje, że 20 listopada, na godz. 12.05, lekarze planują protest przed Ministerstwem Zdrowia. W trakcie protestu pracownicy medyczni przedstawią swoje postulaty. Watoła wymienia też problemy polskiej służby zdrowia. Wśród nich są: zbyt niskie nakłady na gwarantowany formalnie koszyk świadczeń bezpłatnych, zbyt niska wycena świadczeń zdrowotnych opłacanych przez publicznego płatnika, limitowanie refundowanych świadczeń zdrowotnych i nie płacenie za tak zwane nadwykonania.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej debaty do przeczytania