Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 10.03.2014

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce

Tematy związane z turecką polityką, gospodarką oraz kulturą, turystyczne atrakcje oraz historia polsko-tureckich stosunków towarzyszyły nam 6 marca przez cały dzień w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Świątynia Hagia SophiaŚwiątynia Hagia Sophia PAP/DPA/Jens Kalaene

W nadawanych prosto ze Stambułu "Sygnałach Dnia" wywiadów udzielili prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezydent Turcji Abdullah Gül. Pretekstem wizyty polskiej głowy państwa w Turcji były m.in. obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją, Forum Biznesu Polska-Turcja oraz rozpoczęcie w Turcji Roku Polskiego.

W czwartkowych "Sygnałach Dnia" pojawiło się także wiele ciekawych materiałów reporterskich, poświęconych m.in.: tureckiej gospodarce - jej obecnemu stanowi i perspektywom; tureckiej prowincji; najważniejszym zabytkom - takim jak Błękitny Meczet czy Hagia Sofia; polskim tropom w Stambule - największym i najludniejszym tureckim mieście. Była również mowa o słynnym, zajmującym 30 hektarów, 61 ulic, około 4000 sklepów Krytym Bazarze oraz o polskiej wsi w Turcji.

Tureckie akcenty pojawiły się również w innych audycjach Pierwszego Programu Polskiego Radia. W "Czterech Porach Roku" Krzysztof Horwat opowiadał o tureckim przemyśle turystycznym, a w magazynie "Z Kraju i ze Świata" jednym z tematów było postrzeganie islamu w Europie.

W "Muzycznej Jedynce" rozmawialiśmy o tureckich rytmach z członkami zespołów Ensemble Sarband i Kardes Turkuler, w "Popołudniu z Jedynką" o tureckiej kuchni, natomiast w "Więcej Świata" przyjrzeliśmy się kwestii mniejszości kurdyjskiej.

Dzień Turecki Radiowa Jedynka zakończyła " Magazynem Sztuk Wszelakich", w którym omówiona została m.in. wystawa w Muzeum Sakip Sabanci w Stambule zatytułowana "Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich". Sprawdzaliśmy także jak odbierana jest w Polsce turecka literatura.

W ramach obchodów Tureckiego Dnia prezes Andrzej Siezieniewski w imieniu Polskiego Radia podpisał umowę o współpracy z TRT – publiczną Turecką Korporacją Radiowo-Telewizyjną, należącą do EBU (Europejskiej Unii Nadawców). Nadawcy zadeklarowali współpracę w dziedzinie kultury, historii, wymiany informacji oraz edukacji. Zacieśnione zostaną również kontakty pomiędzy antenami, redakcjami oraz portalami internetowymi obu mediów.

tj/asz