Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 07.12.2010

Lokatorze - miej się na baczności!

Rząd przyjął 10. letnią strategię mieszkaniową. O przewidzianych w niej zmianach na antenie Jedynki opowiadał Jerzy Adamski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast.
Lokatorze - miej się na bacznościźr. Wikipedia

Jedną z nowości jest program budownictwa czynszowego. Zgodnie z założeniami już nie tylko państwo, ale także inwestorzy będą mieli możliwość budowy mieszkań pod wynajem. Zdaniem Adamskiego to dobre rozwiązanie.

- W całej Europie budownictwo społeczne niekoniecznie jest własnością gminy. Zatem budynki, w których mamy najemców o obniżonych dochodach niekoniecznie muszą być własnością gminy – mówił dyrektor podczas rozmowy z redaktorem Pawłem Wojewódką.

Gość Jedynki dodał jednak, że ministerstwo w określonym czasie przewiduje możliwość przekształcenia tego typu mieszkań we własnościowe.

- Po okresie kilku lat być może będzie szansa przekształcenia formy wynajmowania mieszkania w formę własnościową – mówił Adamski.

Drugą istotną zmianą, którą chce wprowadzić rząd jest zmiana prawa eksmisyjnego. Do tej pory to prawo było bardzo trudno wyegzekwować, gdyż lokatorzy znajdują się pod ogromną ochroną. Rząd chce ustawowego ustalenia listy osób chronionych.

- O eksmisji w każdej sytuacji indywidualnie będzie orzekał sąd - tłumaczył dyrektor Instytutu Rozwoju Miast.

Podczas rozmowy w studiu Jedynki Adamski przyznał, że obecne prawo eksmisyjne stwarza wiele problemów.

- Jeżeli państwo zwrócicie uwagę na liczbę potrzebnych do wykonania eksmisji lokali socjalnych to w skali kraju potrzeba jest ponad kilkadziesiąt tysięcy tych lokali – wyjaśniał.

Tych lokali nie ma i dlatego jego zdaniem nie należy szybko spodziewać się masowych eksmisji.

- Nie sadzę, żeby od przyszłego roku nagle pojawiła się możliwość eksmisji do nieistniejących lokali socjalnych – mówił.

Kolejną nowością, którą przewiduje rząd jest „odwrócona hipoteka”. W skrócie polega ona na tym, że osoby starsze uzyskują kredyt za swoje mieszkanie, by godnie żyć w wieku podeszłym. Następnie osoby, które dziedziczą to mieszkanie ten kredyt spłacają.

- Taki kredyt obciąża hipotekę danego mieszkania. Jest to rozsądna propozycja funkcjonująca w wielu krajach zachodnich – mówił gość Jedynki.

Dodał jednak, że odwrócona hipoteka nie cieszy się w Polsce zbyt dużym zainteresowaniem, gdyż budzi ona wiele obaw również ze strony banków, ale nie tylko.

- Istnieje pewna obawa ze strony ludzi starszych przed podejmowaniem tego typu ryzyka – mówił Adamski.

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć "Jerzy Adamski” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawe stronie.

(mb)